47 - 46

10/01/2018 19:30 Commercial League 17/18 40'

Generali1116071347
OTE Cosmote 20916111046

Μια μεγάλη έκπληξη επιφύλασσε η αγωνιστική αυτής της εβδομάδας για την Commercial A κατηγορία. Η ομάδα της Generali πήρε το 2ο ροζ φύλλο της για φέτος απέναντι στην 2η ομάδα του ΟΤΕ και ελπίζει σε ένα καλύτερο αγωνιστικό μέλλον.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά πιο συγκεντρωμένοι στο γήπεδο και αυτό φάνηκε από την αρχή. Η σφιχτή τους άμυνα (man to man) δυσκόλεψε πολύ τους αντιπάλους ,ενώ επιθετικά εκμεταλλευόμενοι κάθε ολιγωρία των παιχτών του ΟΤΕ κατάφεραν και πήραν μια διαφορά 6 πόντων με τον Δήμου και τον Δημητρίου να είναι οι βασικές επιθετικές αιχμές για την ομάδα τους. Οι παίχτες του ΟΤΕ μπήκαν χωρίς καθόλου συγκέντρωση και ενέργεια στο ματς με αποτέλεσμα οι φωνές του coach Κατσαίτη να πιάσουν τόπο προς το τέλος της περιόδου όπου κατάφεραν και μείωσαν στους 2 πόντους. Σε εκείνο το σημείο είχαμε και το highlight του αγώνα όπου ακριβώς στο άκουσμα της κόρνας λήξης του δεκαλέπτου ο Δημητράτος του ΟΤΕ με ένα τρίποντο από την γραμμή των βολών της μεριάς που αμύνονταν έγραψε το 11 – 9.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με πριν, βελτιώθηκαν αρκετά στην επίθεση και με κύριο εκφραστή τον Δακούτρο προσπάθησαν να χτίσουν μια διαφορά ασφαλείας. Βέβαια μόλις η διαφορά εφτασε στην ανώτερη τιμή της περίπου στα μισά της περιόδου (19 – 24), οι γηπεδούχοι άρχισαν να ξυπνάνε και με ένα 3ποντο του Βαγιά και ένα 2ποντο του Σφυρή ανέκτησαν το προβάδισμα όπου στο τέλος του ημιχρόνου τους βρήκε να προηγούνται με 27 – 25.

Στην 3η περίοδο οι άμυνες είχαν τον κυρίαρχο ρόλο στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι αρχικά ισοφάρισαν με τον Δημητράτο και εν συνέχεια πήραν το προβάδισμα όπου το διατήρησαν  με μεγάλη δυσκολία μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και αυτό χάρις την εξαιρετική απόδοση του Δακούτρου. Οι γηπεδούχοι μπορεί να έχασαν αμέσως το προβάδισμα, η άμυνα τους όμως δεν άφησε ποτέ τους παίχτες του ΟΤΕ να ξεφύγουν και να καθαρίσουν το ματς. Έτσι στο τελείωμα του 3ου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 34 – 36 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην 4η περίοδο το ματς ήταν derby μέχρι το τέλος. Αρχικά οι παίχτες της Generali ανέκτησαν το προβάδισμα με τους Σφυρή, Κιτριλάκη και Φιλιππίδη να πετυχαίνουν 3 σημαντικά 2ποντα και να κάνουν το 40 – 36. Οι παίχτες του ΟΤΕ όμως αμέσως βρήκαν λύσεις και με τον συνήθη ύποπτο Δημητράτο και Γρυλλάκη κατάφεραν και πέρασαν μπροστά με 40 – 43 και 42 – 45. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με ένα 2ποντο από τον Βαγιά και ένα 3ποντο από τον Δημητρίου κατάφεραν και πήραν το ματς με σκορ 47 – 46.

Για τους νικητές πολύ καλός ήταν ο Βαγιάς όπου πέτυχε 13 πόντους και μάζεψε και 21 ριμπάουντ! Για την ομάδα του ΟΤΕ εξαιρετικός ήταν ο Δημητράτος όπου πέτυχε 19 πόντους.

Διαιτητές : Αργυρούδης , Ορφανός.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Βαγιάς Βασίλης (Παίχτης Generali) : “Καλή χρόνια με υγεία σε όλους. Νίκη μετά από καιρό για εμάς. Είχαμε παίξει και στο προηγούμενο ματς πολύ καλά , πήγαμε στην παράταση. Αξίζαμε πιστεύω να κερδίσουμε σήμερα και στο προηγούμενο ματς. 1 – 1 δεν πειράζει. Προχωράμε. Είχαμε πολλά προβλήματα όλη την χρόνια πριν τα Χριστούγεννα, τραυματισμούς. Μαζευόμαστε σιγά σιγά και προχωράμε. Καλή επιτυχία σε όλες τις ομάδες.”

Κατσαΐτης Γιώργος (Προπονητής ΟΤΕ 2) : “Καταρχήν να ευχηθούμε καλή χρόνια σε όλους, υγεία πάνω από όλα. Για το σημερινό παιχνίδι ξέραμε ότι με την Generali  πάντα παίζουμε σκληρά παιχνίδια. Ωραία παιχνίδια τα οποία είναι κοντά στον πόντο. Σήμερα κρίθηκε στο καλάθι όπως και στα 2 προηγούμενα πέρυσι. Δίκαια νίκη για τα παιδιά. Ευχαριστούμε πολύ και καλή συνέχεια.”