15/01/2019 19:45 Commercial League B 18/19 9 40'

OTE Cosmote 2147162057
Upstream710111442

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ του OTE COSMOTE 2 και της UPSTREAM, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 42.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι ο ΟΤΕ με καλύτερα πατήματα και παραγωγή από assist ξεκίνησε με run 8 – 2, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σπάσουν την ζώνη και το σκορ ήταν 8 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου και οι δύο ομάδες δεν είχαν καλά ποσοστά αλλά οι γηπεδούχοι με καλό οργανωτικό παιχνίδι του Φεραδούρου Ν. διατήρησαν το προβάδισμα, η UPSTREAM βρήκε παραγωγή από επιθετικά ριμπάουντ και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 7.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, η UPSTREAM συνέχισε να βελτιώνεται επιθετικά έκανε run 8 – 2 και μείωσε σε μία κατοχή, σε αντίθεση με τους αντιπάλους της η οποίοι κόλλησαν επιθετικά και το σκορ διαμορφώθηκε σε 16 – 15 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου και οι δύο ομάδες χωρίς καλάθι για 3′, οι παίκτες χωρίς ψυχραιμία στις τελικές επιλογές τους, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά αλλά ο ΟΤΕ αντέδρασε άμεσα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 21 – 17.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων αλλά μετά τα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου οι γηπεδούχοι επέβαλαν σετ παιχνίδι και με ομαδικό μπάσκετ και διαδοχικές assist πήραν διψήφιο προβάδισμα, με τους παίκτες της UPSTREAM να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας από τις δύο τελευταίες περιόδους και δεν κατάφεραν να μειώσουν κάτω από 3 κατοχές με αποτέλεσμα η ομάδα του ΟΤΕ να διατηρήσει ένα προβάδισμα ασφαλείας έως το τέλος και να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κοντογιάννης Γ. με 12 και Διονυσόπουλος Α. με 11 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αγγελογιαννόπουλος Α. με 16 και Καλυβάς Γ. με 6 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Τσάτσης Π., Σκουλαρίκης Δ.