30 - 43

09/05/2022 21:30 Commercial Cup 21/22 40'

OTE Cosmote4149330
EastMed413101643

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της ΟTE Cosmote και της Eastmed οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 30-43.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επιστράτευσαν man to man  οι φιλοξενούμενοι επιστράτευσαν ζώνη για να αμυνθούν στο αργό ελεγχόμενο τέμπο του αγώνα. Οι 2 ομάδες ξεκίνησαν με έλλειμμα συγκέντρωσης  και έκαναν πολλά λάθη στην λειτουργία τους και αστοχούσαν στις προσπάθειες τους  και το σκορ ήταν  4-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες βελτίωσαν τη κυκλοφορία της μπάλας αλλά και πάλι δεν μπορούσαν να βρουν στο στόχο. Σημειώνεται πως στα πρώτα 9 λεπτά είχαν  αθροιστικά 6 πόντους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 4-4.

Στο 2ο δεκάλεπτο η επιθετική παραγωγικότητα βελτιώθηκε χωρίς όμως να μπορέσει κάποια ομάδα να ξεφύγει και το σκορ ήταν 10-8 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι πίεζαν αμυντικά σε όλο το γήπεδο με τους αντιπάλους τους να απαντούν με άμυνα man to man. Το σκορ μεταξύ τους ήταν ισορροπημένο με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 18-17

Στο 2ο ημίχρονο, οι ομάδες ξεκίνησαν όπως και στο πρώτο με πολλά λάθη τα οποία ήταν αποτέλεσμα της πολύ καλής αμυντικής  λειτουργίας αμφότερων πλευρών και το σκορ ήταν  23-19 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, η φιλοξενούμενη ομάδα σε χρονικό διάστημα κακών σουτ βρήκε επιθετικές λύσεις και ανέτρεψε το ισχνό προβάδισμα  του OTE  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 27-27.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα επικράτησαν τα νεύρα και η ένταση που είχαν και επίδραση στην απόδοση των παικτών. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο άστοχοι χάνοντας κρίσιμα σουτ που σταδιακά τους απομάκρυνε από τους αντιπάλους τους. Οι τελευταίοι βήμα βήμα έβρισκαν σκορ όπου με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα ήταν μπροστά με 30-36. Στο υπόλοιπο διάστημα οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν σκορ λυγίζοντας από την αγωνιστική τους απραξία που τους στοίχισε στις τελευταίες κρίσιμες στιγμές.