OTE Cosmote61813744
Collectives71313942

Εκπαιδευτηρία Πλάτωνα
El. Venizelou 3, Glika Nera 153 54, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ του Ο.Τ.Ε. COSMOTE και των Collectives, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44 – 42.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο κυρίως με οργανωμένες επιθέσεις, αλλά νευρικές και βιαστικές επιλογές και χωρίς σκορ στα πρώτα δυόμισι λεπτά, με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 0–2. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι δύο ομάδες βελτίωσαν την ενέργεια τους και τις τελικές επιλογές τους, συνεχίζοντας όμως να έχουν χαμηλά ποσοστά με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 6–7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση, με απόπειρες αιφνιδιασμών και καλύτερα πατήματα, εναλλασσόμενες στο προβάδισμα με τον Ο.Τ.Ε. όμως να παίρνει μια διαφορά 2 κατόχων στα πρώτα 4 λεπτά, ενώ στα μισά της περιόδου άσκησε full press με παγίδες, αλλά χωρίς να το εφαρμόσει καλά με αποτέλεσμα οι Collectives να ισοφαρίσουν, να περάσουν μπροστά αλλά το ημίχρονο να κλείσει τελικά με σκορ 24 – 20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και με περισσότερη διάθεση στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να βγάλουν διαδοχικές άμυνες, να τις μετατρέψουν σε αιφνιδιασμούς και να πάρουν μία διαφορά 9 πόντων στα πρώτα 3 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου οι γηπεδούχοι βρήκαν σιγά-σιγά ρυθμό και στο σετ με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να μην έχουν ρυθμό επιθετικά με την διαφορά να ανέβει του + 10 πόντους και το σκορ να είναι 37 – 27 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανεβάσουν το τέμπο του αγώνα, να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς και σημαδεύοντας το ζωγραφιστό στις οργανωμένες επιθέσεις μείωσαν σε 4 πόντους με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 37 – 33.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και χωρίς σκορ στα πρώτα τρία λεπτά, με καλές όμως και physical άμυνες και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 37 – 34. Στα τελευταία πέντε λεπτά το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με δυνατές άμυνες και χαμηλά ποσοστά, αλλά με τις 2 ομάδες να δείχνουν μαχητικότητα και τον Ο.Τ.Ε. να διατηρεί ένα προβάδισμα 1–2 κατοχών. Παρόλα αυτά οι Collectives είχαν την ευκαιρία με buzzer beater στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση αλλά με την μπάλα να μην τους κάνει το χατήρι και τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ριζίκος Ι. με 13 (2) και Λεμονιάς Ε. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καιάφας Π. με 18 και Λιακόπουλος Λ. με 7 πόντους αντίστοιχα.