OTE Cosmote1813101859
Esa Security111082453

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Σε έναν αγώνα της Πρώτης Αγωνιστικής της Σεζόν 2016-2017 μεταξύ του ΟΤΕ COSMOTE και της ESA SECURITY, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59 – 53.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και διάθεση να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς, έχοντας σχετικά καλά ποσοστά ευστοχίας και μένοντας κοντά στο σκορ μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου ο ΟΤΕ βελτίωσε αισθητά την άμυνα του και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 3 κατόχων, με την περίοδο να κλείνει τελικά με σκορ 18 – 11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, αλλά με τις άμυνες σιγά σιγά να δυναμώνουν, τα ποσοστά και των δύο ομάδων να πέφτουν αλλά την ESA να οδηγείται σε διαδοχικά λάθη, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ανεβάζουν το προβάδισμά τους στους 10+ πόντους και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 26 – 14. Στα επόμενα 5 λεπτά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να δείχνουν σημάδια ζωής και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς κατάφεραν να μειώσουν σε 3 κατοχές, αλλά με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 31 – 21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του ΟΤΕ συνέχισαν να έχουν περισσότερη υπομονή, να κυριαρχούν στα ριμπάουντ, να παίζουν καλή άμυνα και να μην κάνουν λάθη, σε αντίθεση με τους παίκτες της ESA, με αποτέλεσμα η διαφορά να μην πέσει ποτέ κάτω από τους 10 πόντους, (φτάνοντας μέχρι τους 14) και περίοδος να κλείνει με σκορ 41 – 29.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι παίκτες της ESA άσκησαν press στο μισό, με αποτέλεσμα να καταφέρουν να βγάλουν διαδοχικές άμυνες, να τροφοδοτήσουν αιφνιδιασμούς και να μειώσουν σε 9 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τον ΟΤΕ να παρουσιάζει να σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, την ESA να συνεχίσει να βγάζει ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου και να μειώνει σε 6 πόντους με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να δείχνουν μαχητικότητα και να μην αφήνουν το παιχνίδι, αλλά και με τον ΟΤΕ να δείχνει χαρακτήρα, διατηρώντας ένα προβάδισμα 2+ κατοχών, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσαμπούρης Χ. με 14 (3) και Κανλής Π. με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παληός Χ. με 20 και Ασημακόπουλος Θ. με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.