57 - 52

30/03/2024 15:00 Commercial League A 23/24 16 40'

OTE Cosmote1815071757
Famar1609171052

Την τρίτη της σερί νίκη πέτυχε η ομάδα του OTE COSMOTE στον αγώνα της για την είσοδο στην τετράδα της Commercial League A κερδίζοντας αυτή τη φορά τη νέα ομάδα της FAMAR με 57-52. Με ρεκόρ 6-5 έχει βάσιμες ελπίδες για αυτό. Η FAMAR έφτασε κοντά στην πρώτη της νίκη αλλά στο τέλος λύγισε από την εμπειρία των αντιπάλων της.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε δύο πρόσωπα. Η FAMAR ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και με τον Παρασκευόπουλο πρωταγωνιστή πήρε το προβάδισμα με 5-11, με τον OTE COSMOTE να αντιδρά, να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και να περνάει μπροστά με 18-16. Η καλή του εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Κυριαρχώντας κοντά στο καλάθι και με καλή άμυνα αύξησε τη διαφορά στο +8 (33-25) με τη FAMAR να μην έχει τις απαραίτητες επιθετικές λύσεις.

Το τρίτο δεκάλεπτο όμως άνηκε στη FAMAR που έκανε ένα ιδανικό δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση. Με τους Βασιλάτο και Τζιόπα να σκοράρουν έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 0-12 και ένα επιμέρους 7-17 παίρνοντας την πρωτοπορία με 40-42 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Όμως η εμπειρία του OTE COSMOTE μίλησε στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Η ένταση στην άμυνα αυξήθηκε, η κυκλοφορία και η ηρεμία στην επίθεση τους επανήλθε και τρέχοντας ένα σερί 7-0 πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ. Η FAMAR κόλλησε επιθετικά σκοράροντας μόλις ένα πόντο σε 8 λεπτά με τον OTE COSMOTE να έχει μια διαφορά ασφαλείας με 52-43. Η προσπάθεια στο τέλος της FAMAR για να κάνει την ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε με το τελικό 57-52 να κρίνεται δίκαιο.

Διονυσόπουλος, Κάνιαρης, Κανλής και Πάτρας οι καλύτεροι του OTE COSMOTE, Βασιλάτος και Παρασκευόπουλος οι καλύτεροι της FAMAR.

Κάνιαρης Παναγιώτης (Παίκτης OTE Cosmote)