50 - 56

23/03/2016 22:00 League A 15/16 40'

OTE Cosmote319111750
Grant Thornton1612141456

Σε έναν αγώνα μεταξύ του Ο.Τ.Ε. και της Grant Thornton, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50 – 56.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, με χαμηλά ποσοστά και το σκορ να είναι 0–4 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην πορεία ο Ο.Τ.Ε. συνέχισε να έχει επιθετικό πρόβλημα, σε αντίθεση με την Grant Thornton, η οποία άρχισε να ζεσταίνεται και να βρίσκει ρυθμό επιθετικά, να παίρνει προβάδισμα 3 κατοχών και να κλείνει την περίοδο με σκορ 3–16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ο.Τ.Ε. μπήκε με σαφώς περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση στα πρώτα λεπτά και με μεγαλύτερη αμυντική προσήλωση, με αποτέλεσμα να μειώσει και το σκορ να είναι 13 – 20 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, τις δύο ομάδες να ψάχνουν τις σωστές επιλογές και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 22 – 28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με το καλημέρα μπήκαν ζεστοί από τη γραμμή των 3 πόντων, και με καλύτερα πατήματα από τους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια επίπεδα με το σκορ να είναι 27 – 40 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου και οι δύο ομάδες συνέχισαν με χαμηλά ποσοστά, καλές όμως άμυνες με τον ΟΤΕ όμως να κάνει ένα επιθετικό ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό και να κλείνει την περίοδο με σκορ 33 – 42.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Ο.Τ.Ε., μπήκε ζεστός από την γραμμή των 3 πόντων με το καλημέρα, μείωσε σε 2 κατοχές, ενώ στην συνέχεια και πάλι με σουτ 3 πόντων μείωσε σε μία κατοχή με το σκορ να είναι 44 – 47 στα πρώτα 3 λεπτά. Στην πορεία η Grant Thornton σταμάτησε το run των αντίπαλων με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 46 – 50. Στα τελευταία 5 λεπτά και οι δύο ομάδες έδειξαν μαχητικότητά, έπαιξαν καλό μπάσκετ, αλλά με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν ένα προβάδισμα + 2 κατόχων μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά, όπου ο ΟΤΕ μείωσε εκ νέου σε 3 πόντους με το σκορ να είναι 50 – 53. Στα τελευταία 2 λεπτά και από τις δύο πλευρές κυριάρχησαν οι άμυνες, με καμία από τις δύο ομάδες να μην έχει σκοράρει μέχρι 22” πριν την λήξη, όπου η Grant Thornton πήρε διαφορά 5 πόντων και παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσαμπούρης Χ. με 13 (3) και Κανλής Π. με 10 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ατσαλάκης Κ. με 15 (1) και Κατσικάκης Σ. με 12 πόντους αντίστοιχα.