11/03/2016 19:00 League C2 15/16 40'

OTE Cosmote1313111653
Pernod Ricard Hellas918191359

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Οte Cosmote και της Pernod Ricard, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 59.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, παραμένοντας κοντά στο σκορ, το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 6–7. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο αλλά με τον Ο.Τ.Ε. να βρίσκει ρυθμό, να παίρνει προβάδισμα 2 κατοχών και η περίοδος να κλείνει με σκορ 13 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι κυρίως σετ με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες και τις δύο ομάδες χωρίς καθαρές επιλογές και το σκορ 15 – 14 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία ο ΟΤΕ προσπάθησε να ανεβάσει το ρυθμό του αγώνα και πίεσε για αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να πάρει μια διαφορά 7 πόντων με την Pernod Ricard όμως να αντιδρά, να πιέζει και αυτή για αιφνιδιασμούς, μειώνοντας και περνώντας μπροστά, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26 – 27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι 2 ομάδες με χαμηλά ποσοστά στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά στην πορεία άρχισαν να ζεσταίνονται από τη γραμμή των 3 πόντων, βρήκαν ρυθμό επιθετικά, με την Pernod Ricard όμως με πιο καθαρό μυαλό και επιλογές να παίρνει προβάδισμα 5 πόντων στα πρώτα 4 λεπτά με σκορ 33-38. Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα, με τον ΟΤΕ να έχει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη και τους αντιπάλους του να έχουν ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς και με καλύτερο ρυθμό στο σετ να κλείνουν την περίοδο με σκορ 37-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και μαχητικότητα στα πρώτα λεπτά, με το παιχνίδι να έχει καλό ρυθμό αλλά τον Ο.Τ.Ε. να μειώνει σε 45 – 49 στα πρώτα 4 λεπτά. Κάπου εκεί ο Ο.Τ.Ε. άσκησε full press με παγίδες, μείωσε σε 2 πόντους, αλλά οι παίκτες της Pernod Ricard βρήκαν τη συγκέντρωσή τους, έσπασαν το press και διατήρησαν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 51 – 57 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία δύο λεπτά και οι δύο ομάδες έδειξαν μαχητικότητά, με τον πρώτο λόγο όμως να έχουν οι άμυνες και το σκορ να είναι 53 – 58 με 30” για λήξη, αλλά τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα και να παίρνουν τελικά τη νίκη.
Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σαρελλάς Κ. με 17 (4) και Βιδάλης Γ. με 17 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τσονιώτης Ν. με 18 και Επιτροπάκης Κ. με 16 (2) πόντους αντίστοιχα.