52 - 34

15/11/2016 20:30 League C2 16/17 40'

OTE Cosmote 21312151252
Pharmex31061534

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΟΤΕ COSMOTE και της PHARMEX, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 –34.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και χωρίς σκορ στα πρώτα 3 λεπτά, με το παιχνίδι να συνεχίζει κυρίως σε οργανωμένες επιθέσεις , με χαμηλά ποσοστά και το σκορ να είναι 4 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο ΟΤΕ άρχισε σιγά-σιγά να πιέζει για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ με αποτέλεσμα να βρει εύκολα καλάθια και να κλείσει την περίοδο με σκορ 13 – 3.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, με τον αγώνα να έχει γρήγορο τέμπο, με αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition αλλά και πάλι τα ποσοστά να είναι χαμηλά στα πρώτα 4 λεπτά με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 15 – 3. Στην πορεία και δύο ομάδες πήραν φωτιά από τη γραμμή των 3 πόντων, με τον ΟΤΕ όμως να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα, καθώς και ένα προβάδισμα 10+ πόντων αλλά και την Pharmex να βελτιώνεται συνεχώς και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25 – 13.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τις δύο ομάδες και πάλι να χαρακτηρίζονται από χαμηλά ποσοστά και αβίαστα λάθη στα πρώτα λεπτά με το σκορ να είναι 33– 16 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία η Pharmex γύρισε την μπάλα, έψαξε τις ελεύθερες τελικές επιλογές, αλλά δεν ήταν εύστοχη, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να μειώσει και η περίοδος να κλείσει με σκορ 40 – 19.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με την Pharmex να δείχνει μαχητικότητα και διάθεση αλλά παράλληλα να παρουσιάζει εμφανή σημάδια κόπωσης, τους παίκτες του ΟΤΕ να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς μια διαφορά ασφαλείας και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δακούτρος Ι. με 10 και Ριζικός Ι. με 9 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τσέκερης Θ. με 13 (1) και Αργυράκης Α. με 7 (1) πόντους αντίστοιχα.