29/01/2016 19:00 League C2 15/16 40'

OTE Cosmote1013151654
ThinkDigital916101853

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Ο.Τ.Ε. Cosmote και της Think Digital, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 53.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, με χαμηλά ποσοστά, με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 5–7. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ανεβάσουν το τέμπο του παιχνιδιού με απόπειρες αιφνιδιασμών, αλλά με τα ποσοστά να παραμένουν χαμηλά και την περίοδο να κλείνει με σκορ 10 – 9.

Στη δεύτερη περίοδο γηπεδούχοι ξεκίνησαν με Full Press με παγίδες αλλά χωρίς καλή εκτέλεση, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να το σπάνε να βάζουν εύκολα καλάθια και να παίρνουν μια διαφορά 2 κατόχων στα πρώτα λεπτά. Το αποτέλεσμα ήταν ο Ο.Τ.Ε. να εγκαταλείψει το Press και να καταφέρει να μείνει κοντά στο σκορ το οποίο στα πρώτα πέντε λεπτά ήταν 17 – 20. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η Thing Digital συνέχισε να δημιουργεί πρόβλημα στους αντιπάλους με την κλειστή ζώνη, έβγαλε άμυνες και πίεσε για αιφνιδιασμούς διατηρώντας ένα προβάδισμα 1–2 κατοχών με τις δύο ομάδες όμως να εξακολουθούν να μην έχουν ρυθμό, να κάνουν αβίαστα λάθη και να έχουν χαμηλά ποσοστά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι ο Ο.Τ.Ε. με περιστασιακό Full Press, αλλά με καλύτερη εκτέλεση αυτή τη φορά κατάφερε και πήρε το προβάδισμα κυρίως μετατρέποντας τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς. Στην πορεία της περιόδου οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν περισσότερη ενέργεια, έβγαλαν άμυνες, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς και πήραν και πάλι το προβάδισμα το οποίο έφτασε έως τους 7 πόντους. Παρόλα αυτά στο δεύτερο μισό της περιόδου ο Ο.Τ.Ε. αντέδρασε, έδειξε μαχητικότητα και πάλι με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς κατάφερε και μείωσε σε έναν πόντο και πήρε το προβάδισμα με την περίοδο να κλείσει με σκορ 38 – 35.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Think Digital μπήκε πιο συγκεντρωμένη και με το καλημέρα πέρασε μπροστά, με τον Ο.Τ.Ε. όμως να αντιδράει και τις δύο ομάδες στο υπόλοιπο της περιόδου να πάνε neck to neck, να εναλλάσσονται στο προβάδισμα αλλά καμία από τις δύο να μην παίρνει διαφορά πάνω από μία κατοχή με το σκορ να είναι 51 – 49 με 1:30´´ για την λήξη, 51 – 51 με 30´´ για την λήξη, 51 – 53 με 18´´ για τη λήξη και 52 – 53 με 5´´ για λήξη και τελευταία επίθεση στον Ο.Τ.Ε., ο οποίος κατάφερε με εύστοχο drive του Ριζικού Ι. να πάρει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βιδάλης Γ. με 15 (1) και Ριζικός Ι. με 12 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαυρίκιος Ν. με 19 και Στούμπος Ι. με 13 πόντους αντίστοιχα.