50 - 74

21/12/2021 21:30 Elite League 21/22 8 40'

OTE Cosmote167161150
Σκλαβενίτης2416142074

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής για την Elite League που διεξήχθη στη Λεόντειο Πατησίων  μεταξύ της  Ote Cosmote και τoυ Σκλαβενίτη  οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50-74

Στην αρχή του αγώνα  οι γηπεδούχοι έπαιξαν man to man άμυνα τη στιγμή που οι αντίπαλοι τους, έπαιζαν ζώνη. Επιθετικά ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αργός με τις ομάδες να παίζουν συγκεντρωμένα και στα πρώτα 5 λεπτά να οδηγούνται σε μια ισοπαλία 10 πόντων εκάστη. Στην συνέχεια οι παίκτες της Cosmote  έχασαν τη συνοχή τους και μπλόκαραν δεχόμενοι ένα σερί 0-12, καταφέρνοντας να μαζέψουν με 2 τρίποντα  τη διαφορά  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16-24.

Στο 2ο Δεκάλεπτο, οι 2 αντίπαλοι επέλεξαν να διατηρήσουν τα αμυντικά τους πλάνα και να ανεβάσουν το ρυθμό στην επίθεσή τους επιχειρώντας να ταράξουν τα ύδατα και να στρέψουν το παιχνίδι υπερ τους. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να φέρουν ένα επι μέρους 5-5  στα μισά της περιόδου δείχνοντας κάθε σύνολο πώς έχει καλά αντανακλαστικά και προσαρμοστικότητα στις νέες συνθήκες του παιχνιδιού . Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες του Σκλαβενίτη πέτυχαν δύο σερί 0-5 και 0-4 ανάμεσα στα οποία μεσολάβησε ένα καλάθι τηw Cosmote, τας τους 1 καλό προβάδισμα για τη συνέχεια   με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23-38.

Στο 2ο ημίχρονο  και οι 2 ομάδες επέλεξαν άμυνα man to man και να κοντρολάρουν το παιχνίδι. Αυτή επιλογή αποδείχθηκε ότι ενίσχυσε τις επιθετικές προσπάθειες φανερώνοντας τις ικανότητες και των 2 στο set παιχνίδι. Το σκορ ήταν  32-46 στα πρώτα 5 λεπτά ως ένδειξη των παραπάνω . Στην πορεία το κάθε στρατόπεδο κατάφερνε να σκοράρει πόντους μη μπορώντας όμως να περιορίσει το αντίπαλο  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 39-54.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι ομάδες συνέχισαν με τα ίδια αμυντικά και επιθετικά πλάνα αποφασισμένες να διεκδικήσουν το παιχνίδι. Η ομάδα που το κατάφερε αυτό ήταν η φιλοξενούμενη που μπήκε πιο δυναμικά  και συνέχισε να κάνει το παιχνίδι της σκοράροντας για ακόμη φορά σερί πόντους (8). Έτσι δεν  άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης της κυριαρχίας τους προηγούμενοι με 20 πόντους  με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά ο αγώνα δεν είχε κάτι ιδιαίτερο να μας προσφέρει πέρα από ένα σερί 5-0 των παικτών της Cosmote που ουσιαστικά δεν περιόρισε τη κυριαρχία τους με το παιχνίδι να λήγει 50-74.