51 - 33

20/01/2024 15:00 Commercial League A 23/24 8 40'

OTE Cosmote610122351
Generali6714633

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της το 2024 η ομάδα του OTE COSMOTE κερδίζοντας, πολύ πιο δύσκολα από ότι φανερώνει η διαφορά των 18 πόντων, την ομάδα της GENERALI με 51-33. Η GENERALI στο δεύτερο μόλις παιχνίδι της στη φετινή Commercial League A ήταν ανταγωνιστική για 35 λεπτά, στο τέλος όμως είδε τους αντιπάλους της να ανεβάζουν τη διαφορά.

Πολύ νευρικά ξεκίνησαν και οι δύο την αναμέτρηση, ήταν φανερό πως τους έλειπε ο αγωνιστικός ρυθμός από τις πολλές μέρες χωρίς αγώνα. Οι άμυνες λειτουργούσαν πολύ καλύτερα και το 6-6 του δεκαλέπτου φανερώνει την επιθετική δυστοκία και των δύο.

Δεν άλλαξε πολύ η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η GENERALI έβρισκε σκορ κυρίως από βολές, ο OTE COSMOTE μέσα από το ζωγραφιστό. Ένα τρίποντο του Ζωγόπουλου έφερε στο +3 την ομάδα του στο ημίχρονο (16-13).

Ο Κανλής ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της τρίτης περιόδου για την ομάδα του OTE COSMOTE, καθώς πέτυχε και τους 12 πόντους της ομάδας του. Η GENERALI όμως έκανε το καλύτερο επιθετικό της δεκάλεπτο, πέτυχε μεγάλα σουτ με τον Σφυρή, μειώνοντας τη διαφορά στο ελάχιστο (28-27).

Μέχρι το 35 το παιχνίδι είχε τα στοιχεία του ντέρμπυ, με το σκορ στο 34-31. Εκεί η ομάδα του OTE COSMOTE εξερράγη επιθετικά, έχοντας ένα 17-2, μετατρέποντας ένα αγχωτικό παιχνίδι σε θρίαμβο.

Κανλής, Ζωγόπουλος και Μπότσικας οι κορυφαίοι των νικητών. Ο δυναμικός Βάγιας καλύτερος της GENERALI με 16 ριμπάουντ.

Γεωργιάκος Γεώργιος (Παίκτης OTE Cosmote)