60 - 50

15/02/2019 21:10 Super League B 18/19 13 40'

Petrogaz1911161460
Mytilineos1410161050

Στον Αγώνα της 13ης Αγωνιστικής μεταξύ της PETROGAZ και του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 50.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο έδειξαν υπομονή απέναντι στην ζώνη και επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις, είχαν καλή παραγωγή από assist και έμειναν κοντά με το σκορ να είναι 8 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά ο Καλαντωνέας Η. άρχισε να κυριαρχεί μέσα στην ρακέτα τόσο επιθετικά όσο και στα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα η PETROGAZ να κάνει run 9 – 0, οι αντίπαλοι της βγήκαν εκτός ρυθμού και η περίοδος έκλεισε με σκορ 19 – 14.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καλό, ορθολογικό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τις άμυνες να είναι πιο αποτελεσματικές και πιο physical στο πρώτο μισό της 2ης περιόδου, τους γηπεδούχους να γυρνάνε σε άμυνα man για να περιορίσουν τα σουτ 3 πόντων, ο Καπαρελιώτης Ε. κουβάλησε επιθετικά την ομάδα του αλλά και η PETROGAZ με πρωταγωνιστή τον Πισκούλη Ν. (ο οποίος είχε τους 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του στην περίοδο) διατήρησε την διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 30 – 24.

Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ της καμμίας περιόδου και παράλληλα συνέχισαν να είναι μονοδιάστατοι επιθετικά, με αποτέλεσμα οι παίκτες της PETROGAZ παίζοντας πιο ομαδικό και ολοκληρωμένο μπάσκετ να διευρύνουν και να διατηρήσουν την διαφορά σε 2 – 3+ κατοχές σε όλη την διάρκεια του ημιχρόνου και ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πισκούλης Ν. με 21 (1) και Καλαντωνέας Η. με 11, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καπαρελιώτης Ε. με 29 (5) και Ορφανός Δ. με 7 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μαγκούνης Ν., Παπαγεωργίου Α.