41 - 67

20/01/2018 17:00 Elite League B 17/18 20/01/2018 40'

Petrogaz131211541
Τοξότης171562967

Για την 9η αγωνιστική της Elite League B διεξήχθει ο αγώνας μεταξύ της Petrogaz και του Τοξότη Πεύκης με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν τον αγώνα πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ 41 – 67.

Το ματς ξεκίνησε με πολύ γρήγορο ρυθμό και για τις δύο ομάδες που μέχρι και το πρώτο πεντάλεπτο πήγαιναν μαζί στο σκόρ. Οι φιλοξενούμενοι όμως με σωστό πλάνο στην επίθεση και υπομονή γύριζαν την μπάλα και έβρισκαν διαδρόμους προς το καλάθι με αιχμή του δόρατος τον Πιτσίνο. Έτσι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 13 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Petrogaz προσπάθησε να ανεβάσει το ρυθμό του παιχνιδιού τρέχοντας, όμως οι φιλοξενούμενοι με καλό αμυντικό τρανζίσιον περιόριζαν τον αντίπαλο σε σετ επιθέσεις. Στον αντίποδα ο Τοξότης με καλή κυκλοφορία της μπάλας συνέχιζε να σκοράρει απο την περιφέρεια αλλά και απο το ζωγραφιστό. Το ημίχρονο έκλεισε με την Petrogaz πίσω στο σκορ 25 – 32.

Το τρίτο δεκάλεπτο που ήταν και το χειρότερο για τον Τοξότη επιθετικά δεν κατάφερε να εκμεταλευτεί η Petrogaz για να μειώσει το σκορ. Με βιαστικές επιλογές στην επίθεση συνέχισε να είναι άστοχη απο την περιφέρεια. Όσο πέρναγε όμως η ώρα ο Παπαδρόσος ανέβαζε την απόδοση του και σε συνδιασμό με τα λάθη του Τοξότη στην επίθεση η Petrogaz μείωσε για πρώτη φορά μετά απο πολύ ώρα σε 36 – 38 κρατώντας έτσι αμείωτο το ενδιαφέρον για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η Petrogaz ισοφάρισε τον Τοξότη και πάλι με τον Παπαδρόσο να έχει μπεί δυναμικά. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους που έχασαν της συγκέντρωσή τους στην επίθεση, ενώ ο τοξότης έβρισκε λύσεις απο τον πάγκο με τον Σαρλή να κάνει πάρτυ κάτω απο το καλάθι μαζέυοντας 4 επιθετικά ριμπάουντ και δίνοντας έτσι δεύτερες επιθέσεις στον τοξότη. Η γηπεδούχοι σαν να έμειναν απο δυνάμεις απο το 6ο λεπτό και μετά κατέρευσαν με αποτέλεσμα το τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Το παιχνίδι έληξε με το βαρύ 41 – 67. Το τελικό σκορ όμως δεν αντικατροπτίζει την εικόνα της αναμέτρησης.

Για τους γηπεδούχους καλύτερος ήταν ο Παπαδρόσος με 22π. Ενώ για τους φιλοξενούμενους καλύτεροι ήταν οι Πιτσίνος με 16π. και Σαρλής με 16π.

Διατητές αγώνα: Μπούκας, Ραχιώτης

Δηλώσει παικτών / προπονητών

Παπαδρόσος Α. (παίκτης Petrogaz)

‘’Το ματς ήταν πολύ δύσκολο, μέχρι το 32 ήταν ενα κλειστό παιχνίδι μετά μείναμε απο δυνάμεις. Ήταν θέμα κούρασης γιατί ήμασταν και εναμιση μήνα χωρίς παιχνίδι. Συγχαρητήρια στον αντίπαλο.’’

Αρβανίτης Ι. (προπονητής Τοξότη Πεύκης)

‘’Ήταν ένα ματς δύσκολο για μας, δυσκολευτήκαμε πολύ απένατι σε μια ομάδα της οποίας η βαθμολογική της θέση είναι πλασματική. Μέχρι το 32 το ματς ήταν ισοπαλία αλλά μετά ανεβάσαμε λίγο την απόδοση μας ποντάροντας και στην κούραση του αντιπάλου, βάλαμε και κάποια σούτ στο τέλος και δίκαια νικήσαμε.’’