61 - 92

19/11/2017 15:00 Elite League B 17/18 40'

Petrogaz1123101761
Deree2717252392

Στον Αγώνα μεταξύ της PETROGAZ (η οποία αγωνίστηκε με σοβαρές απουσίες) και του DEREE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 92.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3 ενώ οι Φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν σετ επιθέσεις, έψαξαν τους ελεύθερους παίκτες και έδειξαν υπομονή στα πρώτα 2 λεπτά αλλά στην πορεία και οι δύο έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς, με το σκορ να είναι 5 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες του Deree συνέχισαν να έχουν εξαιρετικό ρυθμό και παραγωγή από assist και απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, οι παίκτες της Petrogaz προσπάθησαν να κοντρολάρουν το τέμπο αλλά οι αντίπαλοι τους με δύο σερί κλεψίματα και καλάθια του ΜΠΡΙΑΣΣΟΥΛΗ Κ. πήραν διψήφιο προβάδισμα και το σκορ της περιόδου ήταν 11 – 27.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με assist του Δρίτσα Π. και τρίποντο του ΜΠΡΙΑΣΣΟΥΛΗ Κ. και αμέσως μετά με επιθετικό ριμπάουντ και βολή του ΕΦΡΑΙΜΙΔΗ Ι. το DEREE ανέβασε την διαφορά στους 20 πόντους, με τους παίκτες της PETROGAZ να μην έχουν καλή γλώσσα σώματος και πατήματα στο παρκέ, βασίστηκαν σε προσωπικές κυρίως ενέργειες και είδαν την διαφορά να φτάνει στους 28 πόντους στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια παρόλα αυτά η ομάδα της PETROGAZ έδειξε σημάδια ζωής, βελτίωσε αισθητά την κυκλοφορία της μπάλας, βρήκε παραγωγή από assist ενώ παράλληλα βελτιώθηκε και στις επιστροφές περιορίζοντας έτσι τους αιφνιδιασμους των αντιπάλων με αποτέλεσμα να ψαλιδίσουν την διαφορά κατά 18 πόντους κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 34 – 44.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με τους παίκτες της PETROGAZ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες του DEREE να συνεχίζουν να παίζουν εξαιρετικό και θεαματικό μπάσκετ διατηρώντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΚΑΡΥΑΤΗΣ Ι. με 26 (2) και ΠΑΠΑΔΡΟΣΟΣ Α. με 10 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΜΠΡΙΑΣΣΟΥΛΗΣ Κ. με 16 (2) και Ντουρισιτς Φ. με 15 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μπούκας Α., Λύρας Σ.