51 - 44

10/02/2018 15:30 Elite League B 17/18 40'

Petrogaz14235951
Grant Thornton15155944

Στον Αγώνα μεταξύ της PETROGAZ και της GRANT THORNTON (η οποία αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51 – 44.

Στο 1ο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και το σκορ 9 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να έχουν καλά ποσοστά, οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν ελαφρώς παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών αλλά οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Γιαννίκα Γ. και Φέσκο Θ. αντέδρασαν στα τελευταία 2 λεπτά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η PETROGAZ γύρισε σε ζώνη 3 – 2, με τον ρυθμό να πέφτει, τις δύο ομάδες να επιλέγουν περισσότερες οργανωνένες επιθέσεις και συνέχισαν να παίζουν καθαρές άμυνες αλλά οι γηπεδούχοι με διαδοχικές ασσίστ και καλάθια του Παπαδρόσου Α. έκαναν ένα εκπληκτικό run 17 – 2, η GRANT THORNTON αντιμετώπισε σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη και το σκορ ήταν 32 – 20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να δείχνουν σημάδια ζωής και με 2 σερί τρίποντα των Βεργού Θ. και Γιαννίκα Γ. μείωσαν σε 2 κατοχές, οι αντίπαλοι τους γύρισαν και πάλι σε man και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 37 – 30.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν έλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καλό, ομαδικό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, με τους παίκτες της GRANT THORNTON να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά ταυτόχρονα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της PETROGAZ να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μια διαφορά 2 – 3 κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Χρηστίδης, Χρηστίδης