72 - 63

22/04/2018 17:00 Play Off Minor Elite League 17/18 40'

Petrogaz1420201872
Motor Oil1412172063

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που διεξήχθη σε άριστο κλίμα η ομάδα της PETROGAZ πήρε τη νίκη με 72-63 και έκανε το 1-0 επί της ομάδας της MOTOR OIL! Πλέον θέλει μια ακόμα νίκη για να περάσει στην 4άδα της Minor Elite League.  Αντιθέτως η MOTOR OIL με την εμφάνιση της έδειξε πως μπορεί να κάνει την ανατροπή, αρκεί να παρουσιαστεί με λιγότερες απουσίες και να είναι συγκεντρωμένη σε όλο το παιχνίδι.

Παρά την υπεροπλία της μέσα στη ρακέτα η ομάδα της PETROGAZ δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά στο 1ο δεκάλεπτο. Η άμυνα ζώνης των γηπεδούχων δε λειτουργούσε σωστά με τη MOTOR OIL να βρίσκει κενά διαστήματα και να μένει κοντά στο σκορ. Ο Αντωνόπουλος με 10 πόντους έκανε μια φανταστική 1η περίοδο με το 14-14 να αντικατοπτρίζει την εικόνα της.

Η αλλαγή από ζώνη σε man to man έδωσε μεγαλύτερη ισορροπία στην PETROGAZ , μπλοκάροντας τα ατού της MOTOR OIL, αλλά κυρίως δίνοντας της την ευκαιρία να κουράσει τους λίγους αντιπάλους της και να τρέξει στην επίθεση. Έτσι άρχισε να χτίζει μια διαφορά, με τους Παπαδρόσο και Μαρκόπουλο να ηγούνται του σκοραρίσματος. Από την άλλη ο Τσόγκας κράταγε την ομάδα του κοντά στο σκορ κυρίως  με σουτ από την περιφέρεια. Το 34-26 του ημιχρόνου έδινε ένα προβάδισμα στην PETROGAZ.

Δεν άλλαξε ιδιαίτερα η εικόνα του αγώνα στην επανάληψη. Η κυριαρχία του Μαρκόπουλου συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο με τη διαφορά να ξεπερνάει τους 10 πόντους (38-26, 44-30) με τη MOTOR OIL να προσπαθεί να κρατηθεί κοντά με την ενέργεια του Μαργέτη και τα τρίποντα των Τσόγκα  – Λογοθέτη. Στην 4η περίοδο ο Αντωνόπουλος ξανά πήρε μπροστά, πήρε προσπάθειες έχοντας 2/2 τρίποντα και 1/1 δίποντο ανεβάζοντας τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα. Η ομάδα των διυλιστηρίων δεν παράτησε το ματς, προσπάθησε με Μαργέτη και Γιαννόπουλο να ανακάμψει, όμως δεν έγινε ποτέ πραγματικά απειλητική για την PETROGAZ. ΤΟ 72-63 κρίνεται δίκαιο.

Οι Μαρκόπουλος και Αντωνόπουλος οι καλύτεροι για τους νικητές. Βοήθησαν οι Παπαδρόσος και Τουμπανιάρης. Οι Μαργέτης, Τσόγκας και Γιαννόπουλος ξεχώρισαν για τη MOTOR OIL.

Διαιτητές : Παπαδόπουλος, Σεληνάς.

Κωτσόπουλος (PETROGAZ) : Αντωνόπουλος 20(4), Καζάκος 2, Παπαδρόσος 9, Τουμπανιάρης Τ. , Ξενουδάκης  3 (1), Καρυάτης 3, Τσάκαλης, Τουμπανιάρης Π. 8, Μαρκόπουλος 19 (1), Κοκκίνης. Καλαντωνέας 8.

Θεοδωρίδης  (MOTOR OIL) : Λογοθέτης 7 (1) , Μαργέτης 22, Μανωλιάδης , Γιαννόπουλος 14, Ταρρέ, Τσόγκας 15, Χαιρέτης 5.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Κωτσόπουλος Ιωάννης (Προπονητής PETROGAZΣ):

Σήμερα έγινε ένα ωραίο και αθλητικό παιχνίδι. Είμασταν καλοί στην επίθεση όμως είχαμε κάποια προβλήματα στην άμυνα τα οποία θα προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε στην συνέχεια. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την νίκη & στα παιδιά της Motor Oil για το όμορφο και αθλητικό παιχνίδι.

Μανωλιάδης Βασίλης (Αρχηγός MOTOR OIL):

” Δύσκολο το ζευγάρωμα για εμάς, θεωρώ ότι η πλήρης PETROGAZ είναι μια ομάδα που θα πάλευε για το μεγάλο πρωτάθλημα. Εμείς έστω και 7 πολεμήσαμε και μείναμε κοντά στο σκορ σε όλο το ματς. Η βασική μας πεντάδα έκανε φανταστικό ματς και αν ήμασταν λίγο πιο ψύχραιμοι ίσως και να κλέβαμε το ματς. Πάμε πιο γερά στη ρεβανς για να ισοφαρίσουμε τη σειρά!.