PETROGAZ vs ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

17/06/2019 22:15 Play Off Major Super League 18/19 40'

Στον Αγώνα των Playoffs μεταξύ της PETROGAZ και του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 69 – 77.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο σε οργανωμένες και ποιοτικές επιθέσεις, με την PETROGAZ όμως να μπαίνει με πολύ καλύτερα πατήματα ξεκινώντας με run 8 – 0, αλλά ο ΔΣΑ αντέδρασε, μάζεψε την διαφορά με δικό του σερί 3 – 8 το σκορ έγινε 11 – 8 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου και πάλι οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν οργανωμένο μπάσκετ, έμειναν κοντά και ζεστάθηκαν και από την γραμμή των 3 πόντων, με την PETROGAZ να διατηρεί προβάδισμα μίας κατοχής έως το τελευταίο λεπτό όπου με ένα επιθετικό ξέσπασμα ανέβασε την διαφορά και πάλι σε 3 κατοχές και η περίοδος έκλεισε με σκορ 23 – 14.

Στο υπόλοιπο του αγώνα ο ρυθμός έγινε σταδιακά όλο και πιο γρήγορος και οι άμυνες άρχισαν να δυναμώνουν αλλά παρέμειναν καθαρές, οι δύο ομάδες συνέχισαν να μένουν κοντά, να παίζουν καλό, ανταγωνιστικό και καθαρό μπάσκετ, με τους παίκτες της PETROGAZ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, κέρδισαν το επιμέρους σκορ της 4ης περιόδου και κατάφεραν να παραμείνουν μπροστά στο 2ο Δεκάλεπτο (με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 40 – 35), αλλά παράλληλα είχαν ένα καταστροφικό 3ο Δεκάλεπτο (από το οποίο δεν κατάφεραν να ανακάμψουν) και τους παίκτες του ΔΣΑ να παίρνουν φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων και έχοντας παράλληλα σαφώς καλύτερη παραγωγή από assist (με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και πολυπρόσωπες επιθέσεις) κατάφεραν να διατηρήσουν μία σταθερή διαφορά 3 κατοχών έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη και την Πρόκριση στον Τελικό.

Διαιτητές: Χρηστίδης Η., Αργυρούδης, Σκαλτσής