PETROGAZ – Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ

14/02/2018 21:30 Elite League B 17/18 40'

Στον Αγώνα μεταξύ της PETROGAZ και του Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 78 – 75.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ κυρίως επιθέσεις και έδειξαν υπομονή απέναντι στην ζώνη στα πρώτα 2 λεπτά αλλά στην πορεία το τέμπο ανέβηκε αισθητά, με το σκορ να είναι 10 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες και από τις δύο πλευρές λύθηκαν επιθετικά αλλά ο ΔΣΑ έχοντας καλύτερη παραγωγή από assist και πιο πολυπρόσωπη επίθεση πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαιρετικές αποστάσεις και κίνηση μακριά από την μπάλα αλλά και οι αντίπαλοι τους ζεστάθηκαν από την γραμμή των 3 πόντων και έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να επιβάλουν γρήγορο ρυθμό και πέρασαν μπροστά με το σκορ να είναι 27 – 22 στα μισά της περιόδου, Στο υπόλοιπο της περιόδου και οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό και ορθολογικό μπάσκετ, με τις άμυνες να παραμένουν καθαρές αλλά η PETROGAZ διατήρησε προβάδισμα 2 – 3 κατοχών ενώ παράλληλα κυριάρχησε στην ρακέτα με πρωταγωνιστή τον Καλαντωνέα Η. και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 41 – 34.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καλό και ανταγωνιστικό μπάσκετ με καθαρές άμυνες και καλά ποσοστά, εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα και πήγαν κυριολεκτικά neck and neck και το σκορ ήταν 71 – 68 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι άμυνες άρχισαν να δυναμώνουν και να γίνονται πιο physical, κάτι που ευνόησε την PETROGAZ η οποία με πρωταγωνιστές τους Παπαδρόσο Α. και Πισκούλη Ν. διατήρησε προβάδισμα 1 – 2 κατοχών και πήρε τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Μπούκας, Παπαφωτίου