81 - 74

08/03/2019 21:00 Cup B 18/19 40'

Petrogaz1821192981
Frezyderm237202474

Στον Αγώνα του ΚΥΠΕΛΛΟΥ μεταξύ της PETROGAZ  και της FREZYDERM, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 81 – 74.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο προτίμησαν οργανωμένες επιθέσεις, η PETROGAZ με 2 σερί τρίποντα του Ξενουδάκη Ε. πήρε διαφορά 2 κατοχών αλλά η FREZYDERM αντέδρασε με διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς, με το σκορ να είναι 12 – 16 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι άμυνες ήταν χαλαρές και καθαρές, ο ρυθμός ανέβηκε, οι παίκτες είχαν πολλά σουτ 3 πόντων, με την παραγωγή να είναι εξαιρετική και η περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 23.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, τα ποσοστά έπεσαν ελαφρώς, με την PETROGAZ με καλή άμυνα να ισορροπεί το παιχνίδι και το σκορ να γίνεται 25 – 25 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν το run, άνοιξαν και πάλι τον ρυθμό του αγώνα και με καλή παραγωγή από assist έκαναν run 8 – 0, με τους αντιπάλους τους να παρουσιάζουν επιθετικό πρόβλημα και να βλέπουν το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 39 – 30.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να έχουν εξαιρετική επιθετική παραγωγή, να παίζουν ανταγωνιστικό, ελεύθερο και καλό μπάσκετ, η PETROGAZ πήρε από νωρίς προβάδισμα 10+ πόντων στην 3η περίοδο αλλά στην συνέχεια η FREZYDERM με ομαδικό μπάσκετ έκανε δικό της σερί, μείωσε και το σκορ διαμορφώθηκε σε 49 – 36 στα πρώτα 5′ και 58 – 50 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και έβγαλαν μεγάλη ενέργεια τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, πήγαν κυριολεκτικά neck and neck και έμειναν κοντά, οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν και άλλο την διαφορά με πολυπρόσωπη επίθεση και με τρίποντο του Μελά Ν. μείωσαν σε μία κατοχή με 2′ για λήξη αλλά ο Ξενουδάκης Ε. απάντησε αμέσως με δικό του εύστοχο τρίποντο και από εκεί και πέρα η PETROGAZ εδραίωσε μία διαφορά 2 κατοχών, οι παίκτες της FREZYDERM δεν κατάφεραν να κάνουν ένα τελευταίο comeback, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Μπούκας, Ζαραφίδου