51 - 62

12/01/2016 22:00 League C2 15/16 40'

Pharmex171661251
Accenture2014111762

Σε έναν αγώνα μεταξύ της PHARMEX (η οποία αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες) και της ACCENTURE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51 – 62.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man. Στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για αιφνιδιασμούς από την αρχή, ενώ οι γηπεδούχοι προτίμησαν οργανωμένες επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να έχουν σχετικά καλά ποσοστά και να είναι ισόπαλες στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό δεν άλλαξε κάτι στο ρυθμό του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες με σχετικά καλές επιλογές, να είναι κοντά στο σκορ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 17 – 20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Accenture ξεκίνησε με press με παγίδες στο μισό γήπεδο. Η Pharmex παρόλα αυτά διατήρησε καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να παραμείνουν κοντά στο σκορ στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιτίθενται στο ζωγραφιστό και να τραβάνε φάουλ, ενώ η φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition. Η ομάδα της Pharmex γύρισε την άμυνα της σε ζώνη 2–3, αλλά η Accenture κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της, να βγάλει άμυνες και να πάρει μια διαφορά δύο κατόχων, με τους γηπεδούχους όμως να αντιδρούν άμεσα και στο τελευταίο δίλεπτο με ένα επιθετικό ξέσπασμα να μειώνουν και να κλείνουν το ημίχρονο με σκορ 33 – 34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στο πρώτο μισό, με χαμηλά ποσοστά, με τους φιλοξενούμενους όμως να γυρίζουν την άμυνα τους σε man, να παίρνει μια διαφορά 3 κατόχων και το σκορ να είναι 33 – 40 στα πρώτα πέντε λεπτά. Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το run, και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 39 – 45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, χωρίς σκορ στα πρώτα δυόμισι λεπτά, με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες αλλά με τους παίκτες της Accenture στην πορεία να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά και τους παίκτες της Pharmex να δείχνουν σημάδια κόπωσης με το σκορ στο πρώτο μισό να είναι 42 – 50.
Στα τελευταία πέντε λεπτά οι φιλοξενούμενοι με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς κατάφεραν και πήραν μια διαφορά + 10 πόντων την οποία και διατήρησαν έως το τέλος παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αργυράκης Α. με 20 (3) και Κανάκης Γ. με 11 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Νικολαΐδης Σ. με 18 και Μίτας Δ.με 17 πόντους αντίστοιχα.