16/05/2024 21:30 Commercial League C 23/24 5 40'

Team1234OTT
Plantelt1114159756
Boehringer139216251

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Μια νίκη σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην παράταση  πέτυχε η ομάδα της PLANTELT με 56-51 επί της ομάδας της BOEHRINGER σε εξ αναβολής αγώνα της πέμπτης αγωνιστικής της Commercial League C. Έτσι με ρεκόρ 6-6 η PLANTELT διατηρεί κάποιες μικρές ελπίδες για είσοδο στην τετράδα, ενώ η CORDIA με ρεκόρ 2-11 συνεχίζει να μαζεύει εμπειρίες από τη φετινή συμμετοχή της στο πρωτάθλημα, γνωρίζοντας πως θα έχει πολύ δύσκολο έργο στα play off.

Άμυνα ζώνης επέλεξε η PLANTELT σε όλη την αναμέτρηση, man to man η BOEHRINGER, έχοντας διαφορετική αμυντική τακτική. Ο αγώνας ήταν πολύ δυνατός, με πολλά φάουλ και εντυπωσιακές μονομαχίες! Ο Παπαευσταθίου της BOEHRINGER πατούσε γερά στο πρώτο δεκάλεπτο και με 7 πόντους έδωσε μικρό προβάδισμα με 11-13.

Η PLANTELT βελτίωσε την αμυντική της συμπεριφορά με μεγαλύτερη πίεση, κυκλοφόρησε με υπομονή την μπάλα στην επίθεση και κατάφερε να κάνει τη μικρή ανατροπή και να πάρει ένα μικρό προβάδισμα, με τη BOEHRINGER να είναι άστοχη και νευρική στο δεύτερο δεκάλεπτο (25-22).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο επιθετικά και για τις δύο ομάδες, και ιδιαίτερα για την BOEHRINGER. Στο διάστημα αυτό πέτυχε τρία τρίποντα, έχοντας υψηλό τέμπο στην επίθεση , με τους Δερδενέ και Δασκαλόπουλο πρωταγωνιστές. Η PLANTELT δεν κατάφερε να περιορίσει τους αντιπάλους της, όμως και αυτή είχε καλές επιθετικές επιλογές. Το επιμέρους 15-21 έφερε τη διαφορά στο +3 για τη BOEHRINGER (40-43).

Το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά με πολλά φάουλ και δυνατές φάσεις. Μπήκανε μόλις δύο καλάθια εντός παιδιάς από την PLANTELT με τη BOEHRINGER να σκοράρει μόνο με βολές και με το επιμέρους 9-6 καταλήξαμε στο ισόπαλο 49-49 που οδήγησε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί η PLANTELT είχε περισσότερες δυνάμεις, ήταν πιο ψύχραιμη και με τον Φράγκο μεγάλο πρωταγωνιστή κατέκτησε τη δύσκολη νίκη.

Χατζίδης, Φράγκος και Γιαννέλος οι κορυφαίοι των νικητών. Δερδενές και Δασκαλόπουλος οι καλύτεροι για την BOEHRINGER.