23/03/2023 22:00 Commercial League B 22/23 6 40'

Plantelt1512171963
Bureau Veritas12915541

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της Plantelt και της Bureau Veritas, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό σκορ 63-41.

Στην αρχή του αγώνα εφέτος των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man, ενώ αντίπαλοί τους ζώνη. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός με τις ομάδες να εκδηλώνουν οργανωμένες επιθέσεις. Η ομάδα η οποία κατάφερε να κάνει καλύτερο ξεκίνημα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία είχε ένα σερί 7 πόντων για να δεχτεί απάντηση. Μέχρι το πέμπτο λεπτό κρατούσαν το προβάδισμά της με σκορ 6-7. Στη συνέχεια οι παίκτες της Plantelt, μεγάλωσαν το σερί τους καταφέρνοντας να περάσουν μπροστά στο σκορ με 8-7. Μέχρι να κλείσει η πρώτη περίοδος είχαν μεγαλώσει το προβάδισμά τους στους 3 (15-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν καλό ξεκίνημα και κρατώντας αρχικά τους αντιπάλους χωρίς σκορ για περίπου 3 λεπτά πέτυχαν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι στους 17 πόντους. Στο υπόλοιπο, σημειώθηκαν εναλλαγές στο σκορ με τους παίκτες της Plantelt, να καταφέρνουν να αποκτήσουν μια διαφορά χάρη στα τρίποντα και να βρίσκονται στο ημίχρονο στο  +6 (27-21).

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι 2 ομάδες είχαν καλό ξεκίνημα και κατάφεραν να κρατούν υψηλά επίπεδα απόδοσης. Οι παίκτες της Bureau Veritas, εμφανίστηκαν ελαφρώς καλύτεροι και κατέβασαν τη διαφορά αφού στο 25o λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 32-30. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες της Plantelt πάτησαν το γκάζι και κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά 8 πόντων χάρισαν σερί 6. Έτσι ένα δεκάλεπτο πριν τη λήξη του αγώνα προηγούνταν με 44-36.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Bureau Veritas ήταν εμφανώς κουρασμένοι και έχοντας ελάχιστες ιδέες για να αλλάξουν την κατάσταση, με τιυς αντιπάλους τους να κυριαρχούν και να βρίσκονται μπροστά με 52-37 στο 35ο λεπτό του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι έχοντας εξασφαλίσει τη νίκη και παίζοντας εντελώς απελευθερωμένοι πάλεψαν για το καλύτερο δυνατό για εκείνους και πήραν μια νίκη με διαφορά που δεν αντιπροσωπεύει την εικόνα του αγώνα.