08/02/2024 20:00 Commercial League C 23/24 10 40'

Plantelt1102150937
Lavipharm1115071548

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 2 (Ξιφασκίας)

Ρεβάνς για την ήττα της στον πρώτο γύρο πήρε η ομάδα της  LAVIPHARM από την ομάδα της PLANTELT, επικρατώντας με 37-48. Έτσι με ρεκόρ 4-5 πλέον η LAVIPHARM συνεχίζει να ελπίζει για την είσοδο της στην τετράδα, με την PLANTELT από την άλλη να μην έχει καταφέρει να πάρει άλλη νίκη μετά την πρεμιέρα και να μετράει πλέον 5 σερί ήττες.

Απόλυτη ισορροπία είχαμε στο πρώτο δεκάλεπτο με τις το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια  και τις άμυνες man to man και των δύο πρωταγωνιστές. Η PLANTELT κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα με 11-8, με τον Αναγνώστου να ισοφαρίζει με τρίποντο για το 11-11 του δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στην LAVIPHARM. Με την άμυνα της να γίνεται πιεστική και να κλείνει τους διαδρόμους δέχτηκε μόλις ένα καλάθι και με το επιμέρους 2-15 με τον Χατζηγιάννη πρωταγωνιστή να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα στο ημίχρονο (13-26).

Η PLANTELT αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο βρίσκοντας επιθετικές λύσεις με τους Κοσματόπουλο και Φουντούκο, ενώ η άμυνα της έκανε καλή δουλειά για το επιμέρους 15-7 που μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους (28-33).

Η LAVIPHARM όμως δεν ήταν διατεθειμένη να χάσει τον αγώνα, δεν έχασε τη ψυχραιμία της, ανέβασε ένταση σε άμυνα και επίθεση παίρνοντας τελικά μια δίκαιη νίκη.

Ο Κοσματόπουλος καλύτερος του αγώνα με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ. Ο Φουντούκος εξίσου καλός με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Χατζηγιάννης και Μπάκος οι καλύτεροι για τη PLANTELT.

Κωνσταντακοπουλος Δημήτρης (Προπονητής Plantelt)

Παπαδόπουλος Κωνσταντίνος (Προπονητής Lavipharm)