74 - 37

13/12/2016 20:30 League C3 16/17 40'

Pleiades Shipping Agents1915192174
IRI5186837

Σε έναν αγώνα μεταξύ των PLEIADES και της IRI, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 74 – 37.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα από την αρχή και ξεκινήσαν με σκορ 8–0 στα πρώτα 2 λεπτά (με πρωταγωνιστή τον Ζαλμά Σ.), ενώ στην συνέχεια και οι δύο ομάδες συνέχισαν σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να παρουσιάζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, να μένουν χωρίς καλάθι στα πρώτα 4+ λεπτά και το σκορ να είναι 10 – 2 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο τέμπο, με την IRI να αρχίζει να δείχνει σημάδια ζωής, αλλά και τις Pleiades να να έχουν καλό ρυθμό και Spacing, με το σκορ να είναι 19 – 5 στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους παίκτες της IRI να συνεχίζουν να βελτιώνονται στον αγωνιστικό χώρο, αλλά και τους αντιπάλους τους να βρίσκουν συστηματική παραγωγή από assist με πρωταγωνιστή τον Δεκαβάλλα Ο., με το σκορ να είναι 29 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις κυρίως από αιφνιδιασμούς, αλλά με τους αντιπάλους τους να βελτιώνουν τις επιστροφές τους και βρίσκοντας λύσεις επιθετικά και στο ζωγραφιστό, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 20+ πόντων. Παρόλα αυτά στην συνέχεια οι παίκτες της IRI κατάφεραν να αντιδράσουν και με ένα επιθετικό ξέσπασμα στα τελευταία 2 λεπτά με διαδοχικούς αιφνιδιασμούς και ένα τρίποντο του Κανίστρα Κ. να μείωσαν σε 11 πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34 – 23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλο ρυθμό και γρήγορες επιθέσεις, ψάχνοντας τις ελεύθερες επιλογές, αλλά με τη διαφορά να παραμένει σε διψήφια επίπεδα και το σκορ να είναι 42 – 26 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες της IRI άρχισαν να χάνουν και πάλι την συγκέντρωση τους, να έχουν πολλές βιαστικές επιλογές και αβίαστα λάθη, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους, οι οποίοι είχαν πολυπρόσωπη επίθεση και πολλές assist με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ 53 – 29.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, χωρίς να αλλάξει κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να δείχουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος του αγώνα (αλλά παράλληλα να παρουσιάζουν και εμφανή σημάδια κόπωσης), τους γηπεδούχους να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας και παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν Λασκαρίδης Ο. με 29 και Πατρώνης Π. με 16, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κάνιστρας Κ. με 14 (2) και Χαραλαμπόπουλος Α. με 9 (1) πόντους αντίστοιχα.