19/01/2017 21:30 League C3 16/17 40'

Pleiades Shipping Agents1415191765
Loreal1515181361

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ των Pleiades και της Loreal, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μια δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 61.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά και μην έχοντας καλά ποσοστά, αλλά στην πορεία οι παίκτες των Pleiades βρήκαν ρυθμό επιθετικά με πρωταγωνιστή τον Ζαλμά Σ., η Loreal άρχισε να σημαδεύει στο ζωγραφιστό τους Αξαμπανόπουλο Δ. και Σιούτη Α., με αποτέλεσμα τα ποσοστά και από τις δύο πλευρές να ανέβουν και το σκορ να είναι 13 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να ποστάρουν τους ψηλούς τους, βρίσκοντας διαδοχικές λύσεις και βγάζοντας διαδοχικές άμυνες κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με τους γηπεδούχους να περιορίζονται σε στατικά μακρινά σουτ και η περίοδος να κλείνει με σκορ 14 – 15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα η Loreal με 2 εύστοχα τρίποντα του Δασκαλάκη Π. (και ένα συνολικό run 8– 0) στα πρώτα 2 λεπτά κατάφερε να πάρει προβάδισμα 3 κατοχών, με τους αντιπάλους της να συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα απέναντι στη ζώνη, τους παίκτες της Loreal να κυριαρχούν στα ριμπάουντ και με πολύ καλό spacing και ρυθμό επιθετικά κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το σκορ να είναι 15 – 26 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τις Pleiades να προσπαθούν να σπάσουν τη ζώνη με τρίποντα συνεχίζοντας να έχουν χαμηλά ποσοστά, αλλά παράλληλα κατάφεραν να ανεβάσουν την ενέργεια τους αμυντικά, σταματήσουν το run των αντιπάλων και με αιχμή τους Δεκαβάλλα Ο. και Ζαλμά Σ. άρχισαν σιγά σιγά να πιέzουν για αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να κάνουν ένα run 14 – 3 στα τελευταία 3 λεπτά, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 29 – 30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες νευρικές στο παρκέ στα πρώτα λεπτά, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, οι δύο αντίπαλοι να επιλέγουν κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, κάτι που ευνόησε την Loreal με το σκορ να είναι 34-38 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι παίκτες των Pleiades άρχισαν να ζεσταίνονται από την γραμμή των 3 πόντων και άρχισαν και πάλι να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition, περνώντας μπροστά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να υποπεύτουν σε αρκετά αβίαστα λάθη, τους γηπεδούχους να κάνουν διαδοχικά κλεψίματα και να κυριαρχούν στα ριμπάουντ και η περίοδος τελικά να κλείνει με σκορ 48 – 48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και μαχητικότητα από την αρχή, ψάχνοντας τις ελεύθερες τελικές επιλογές και έχοντας καλό ρυθμό, με αποτέλεσμα να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το σκορ να είναι 54 – 54 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά οι δύο αντίπαλοι πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, με τις άμυνες και πάλι να δυναμώνουν, τις Pleiades όμως να δείχνουν μεγαλύτερη θέληση και μαχητικότητα στα ριμπάουντ και με διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς ξαναπήραν προβάδισμα 2 κατοχών, με το σκορ να είναι 62 – 56 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο αλλά οι γηπεδούχοι με εύστοχο τρίποντο του Πολυχρονίδη Ι. στο τελευταίο λεπτό κατάφεραν να μειώσουν σε 63 – 61 και να βγάλουν αμέσως μετά την άμυνα, με αποτέλεσμα να έχουν την τελευταία κατοχή με 21” για λήξη στην οποία ο Πολυχρονίδης Ι. επιχείρησε drive και είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση αλλά τελικά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι με συνέπεια οι Pleiades να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ζαλμάς Σ. με 19 και Λασκαρίδης Ο. με 17, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σιούτης Α. με 18 και Δασκαλάκης Π. με 12 (2) πόντους αντίστοιχα.