44 - 43

24/01/2018 19:00 Commercial League 17/18 40'

Raging Bulls912121544
Σ.Υ.Τ.Α.111214643

Στον αγώνα μεταξύ των RAGING BULLS (οι οποίοι αγωνίστηκαν με 6 μόλις παίκτες) και τον ΣΥΤΑ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44 – 43.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ κυρίως επιθέσεις γυρίζοντας την μπάλα και παίζοντας ορθολογικό μπάσκετ αλλά μετά τα πρώτα 3 λεπτά οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν το τέμπο και το σκορ ήταν 5 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς αλλά χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές, τα ποσοστά έπεσαν, οι άμυνες παρέμειναν καθαρές και το σκορ ήταν 9 – 11 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες λύθηκαν επιθετικά από την αρχή έχοντας πολύ καλό ρυθμό, συνεχίζοντας να ψάχνουν τους ελεύθερους παίκτες και πιέζοντας παράλληλα για επιθέσεις στο transition με το σκορ να είναι 15 – 17 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία oi φιλοξενούμενοι άρχισαν (με πρωταγωνιστή τον Καλαμπόκη Β.) να έχουν πιο καθαρές τελικές επιλογές παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών, οι γηπεδούχοι είδαν τον Ασπρούλια Α. να κάθεται στον μπάγκο με τραυματισμό στον αστράγαλο και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 17 – 23.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλός, με τους δύο αντιπάλους να παίζουν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ, τους γηπεδούχους όμως να βρίσκουν λύσεις κυρίως με αιφνιδιασμούς, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι συνέχισαν να έχουν περισσότερα καλάθια σε σετ επιθέσεις διατηρώντας διαφορά 2 κατοχών με το σκορ να είναι 23 – 31 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι Bulls άρχισαν να ασκούν πιο πειστική άμυνα στην μπάλα, και με αιχμή τον Γιαννόπουλο Γ. βρήκαν συστηματικές λύσεις, άλλα και ο ΣΥΤΑ με διαδοχικές άσιστ των Χασάπη Α. και Καλαμπόκη Β. διατήρησε προβάδισμα 2 – 3 κατοχών, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 29 – 37.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι Bulls μπήκαν με περισσότερη συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, γύρισαν σε άμυνα man, πίεσσαν την μπάλα και με πρωταγωνιστές τους Κάρνή Γ. και Γιαννόπουλο Γ. μετέτρεψαν τις άμυνες σε εύκολα καλάθια και ολοκλήρωσαν ένα run 9 – 1 στα πρώτα 4 λεπτά ισοφαρίζοντας σε 38 – 38 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες έμειναν κοντά, οι άμυνες δυνάμωσαν και είχαν τον πρώτο λόγο, τα ποσοστά πολύ χαμηλά και το σκορ 38 – 40 με 2 λεπτά για λήξη. Στην πορεία το τέμπο παρέμεινε ίδιο, ο Καλαμπόκης Β. έκατσε στον πάγκο κατά με 5ο φάουλ, οι Bulls με βολές των Δανιά Κ. και Γιαννόπουλου Γ. πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ το οποίο ήταν 41 – 42 με 1 λεπτό για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό οι άμυνες κυριάρχησαν για άλλη μια φορά με το σκορ να είναι 41 – 43 με 11 δευτερόλεπτα και κατοχή για Bulls στην οποία ο Καρνής Γ. με ένα εκπληκτικό υπό πίεση Buzzer Beater τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 44 – 43 δίνοντας στην ομάδα του την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γιαννόπουλος Γ. με 16 και Καρνής Γ. με 10 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Χασάπης Α. με 8 και Επικαρίδης Α. με 8 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μπούκας, Χρηστίδης Π.

Γιαννόπουλος Γεώργιος (Αρχηγός RAGING BULLS) / Καρνής Γεώργιος (Παίκτης RAGING BULLS)