47 - 41

13/02/2018 19:30 Commercial League 17/18 40'

Raging Bulls139121347
Oracle132101641

Στον Αγώνα μεταξύ των RAGING BULLS και της ORACLE, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47 – 41.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή οι δύο ομάδες μπήκαν ζεστές από την γραμμη των 3 πόντων, με το παιχνίδι να έχει γρήγορο ρυθμό, οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν από αυτό και το σκορ ήταν 10 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η ORACLE βελτίωσε τις επιστροφές της και πάγωσε το τέμπο και με δύο σερί ασιστ του Σταυριανίδη Ν. και ένα καλάθι του Θεοδωρόπουλου Δ. ισοφάρισε σε 13 – 13 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι BULLS από την αρχή γύρισαν σε άμυνα ζώνης 3 – 2 και έβγαλαν διαδοχικές άμυνες παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα 2 κατοχών και με τρίποντο του Γεραπετρίτη Γ. το σκορ ήταν 20 – 13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου τα ποσοστά έπεσαν και από τις δύο πλευρές, με τις άμυνες να κυριαρχούν κυριολεκτικά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 22 – 15.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ORACLE να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να βρουν συστηματικές λύσεις απέναντι στην ζώνη των αντιπάλων και οι παίκτες των BULLS διατήρησαν προβάδισμα 2 – 3 κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Κατσιμάρδος, Αμπελίδης