40 - 46

13/03/2019 21:45 Commercial League A 18/19 16 40'

Raging Bulls7971740
Cosmote e-Value51182246

Στον Αγώνα της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ των RAGING BULLS και της Cosmote e-Value, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40 – 46.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν πολύ γρήγορο τέμπο και επιθέσεις έχοντας όμως πολλά άστοχες προσπάθειες και χαμηλά ποσοστά, με το σκορ να είναι 3 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι δύο αντίπαλοι χαρακτηρίστηκαν από πολλά αβίαστα λάθη και βιαστικές τελικές επιλογές, έπαιξαν όμως καλές άμυνες και είχαν καλές επιστροφές, η παραγωγή πολύ χαμηλή και η περίοδος έκλεισε με σκορ 7 – 5.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο, καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, ενώ παράλληλα έμειναν κοντά στο σκορ και έναλλάχθηκαν στο προβάδισμα, με τα ποσοστά και η επιθετική παραγωγή όμως να είναι πολύ χαμηλά και το σκορ να διαμορφώνεται σε 16 – 16 στο τέλος του ημιχρόνου και 23 – 24 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο με το καλημέρα η e-Value με τρίποντο του Σαραντόπουλου Χ. πήρε διαφορά 2 κατοχών, ενώ ταυτόχρονα άσκησε και full press, με τους BULLS να μην αντιδρούν καλά και είδan τους αντιπάλους τους να κάνουν run 0 – 10 και το σκορ να γίνεται 25 – 34 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά οι γηπεδούχοι έδειξαν μαχητικότητα και μείωσαν σε 30 – 37 με 3′ και 32 – 38 με 2′ και 34 – 39 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα παρόλα αυτά οι παίκτες της e-Value έδειξαν καθαρό μυαλό και με μεγάλη ψυχραιμία από την γραμμή των βολών κατάφεραν να διατηρήσουν διαφορά 2 κατοχών και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γιαννόπουλος Γ. με 14 (1) και Κολλέρης Δ. με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γεωργόπουλος Ν. με 16 (2) και Σαραντόπουλος Χ. με 13 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μακρής, Εφραιμίδης