20/02/2019 21:45 Commercial League A 18/19 14 40'

Raging Bulls1617138357
Chronotechnica Dinosaurs9219151064

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ των RAGING BULLS (οι οποίοι αγωνίστηκαν με 6 μόλις παίκτες) και των DINOSAURS B.C., οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 64.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή οι δύο ομάδες επέλεξαν γρήγορο τέμπο και επιθέσεις ενώ παράλληλα έμειναν κοντά και είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, με το σκορ να είναι 7 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι BULLS πήραν το προβάδισμα κυρίως μέσω των επιθετικών ριμπάουντ και έτρεξαν run 9 – 0 παίρνοντας διαφορά 3 κατοχών, οι αντίπαλοι τους δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και κόλλησαν επιθετικά, με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ 16 – 9.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, με το καλημέρα οι γηπεδούχοι με 2 σερί τρίποντα πήραν διαφορά 12 πόντων, οι δύο ομάδες συνέχισαν να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς όταν είχαν ευκαιρία και το σκορ διαμορφώθηκε σε 31 – 19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι DINOSAURS άρχισαν να αντιδρούν και με 2 σερί τρίποντα του Ασημακόπουλου Θ. μείωσαν σε 2 κατοχές τρέχοντας ένα σερί 2 – 8 και με ένα ακόμα τρίποντο του Φρέντζου Α. κατάφεραν να μειώσουν περαιτέρω και να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 33 – 30.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, γρήγορο και ανταγωνιστικό μπάσκετ, ενώ παράλληλα έμειναν κοντά και εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα στην 3η περίοδο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 36 – 37 στα πρώτα 5 λεπτά και 46 – 39 στο τέλος της 3ης περιόδου.Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες των BULLS κατάφεραν να διατηρήσουν σταθερή διαφορά 3 κατοχών στα πρώτα 2 λεπτά αλλά στην πορεία οι DINOSAURS άρχισαν να εκμεταλλεύνονται την κόπωση των αντιπάλων, το γρήγορο παιχνίδι άρχισε να τους ευνοεί και μείωσαν, με το σκορ να είναι 50 – 48 με 5 λετπά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι άμυνες άρχισαν να δυναμώνουν και να έχουν τον πρώτο λόγο, οι δύο ομάδες σε άμυνα ζώνης 2 – 3 και το σκορ έγινε 52 – 51 με 2,5′, 54 – 51 με 30” αλλά με μεγάλο τρίποντο του Μουρμούρη Π. οι DINOSAURS κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και έδειξαν μαχητικότητα αλλά οι BULLS άρχισαν να παρουσιάζουν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης σε αντίθεση με τους DINOSAURS οι οποίοι από την αρχή πήραν το προβάδισμα και κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές του γηπέδου κατάφεραν να πάρουν διαφορά 3 κατοχών και τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καρλής Γ. με 16 (1) και Κανούρης Β. με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μουρμούρης Π. με 21 (2) και Σειραδάκης Α. με 10 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Ζώρης