30/01/2019 21:45 Commercial League A 18/19 11 40'

Raging Bulls11158842
Grant Thornton912151046

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής μεταξύ των RAGING BULLS και της GRANT THORNTON, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42 – 46.

Στο 1ο Ημίχρονο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 3 – 2, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ επιθέσεις, οι BULLS κυνήγησαν τα επιθετικά ριμπάουντ και πήραν προβάδισμα 2 κατοχών αλλά στην πορεία οι αντίπαλοι τους έλεγξαν τα ριμπάουντ, μείωσαν και το σκορ ήταν σε 11 – 9 στο τέλος της 1ης περιόδου. Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες με τους γηπεδούχους με διαδοχικές assist να διατηρούν το προβάδισμα, η GRANT THORNTON κόλλησε απέναντι στην ζώνη και είδε την διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια επϊπεδα αλλά στα τελευταία λεπτά αντέδρασε και με 3 σερϊ τρίποντα μάζεψε την διαφορά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 26 – 21.

Στο 2ο Ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και ομαδικό μπάσκετ, με τους φιλοξενούμενους όμως να παίρνουν το προβάδισμα αρχίζοντας να έχουν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας απέναντι στην ζώνη, του BULLS να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και την 3η περίοδο να κλείνει με σκορ 34 – 36. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι άμυνες έγιναν σταδιακά όλο και πιο physical, το παιχνίδι πάντα σε οργανωμένες επιθέσεις, με τους παίκτες των BULLS να σκοράρουν κυρίως από την γραμμή των βολών, με το σκορ να είναι 31 – 40 με 5′ αλλά στην συνέχεια δεν άφησαν το παιχνίδι και κατάφεραν να μειώσουν, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 40 – 44 με 2′ και 42 – 44 με 50” για λήξη στα οποία όμως οι παίκτες της GRANT THORNTON έδειξαν καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Μακρής