28/03/2019 21:15 Commercial League A 18/19 17 40'

Raging Bulls111941953
Thalpis Hellas2115191570

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα της 17ης Αγωνιστικής μεταξύ των RAGING BULLS και της THALPIS HELLAS, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 70.

Στο 1ο Δεκάλεπτοι και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες από την αρχή επέλεξαν σχετικά γρήγορο τέμπο, με την THALPIS μπαίνει με σαφώς καλύτερα πατήματα στο παρκέ, ξεκινώντας με run 3 – 11 και το σκορ ήταν 5 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι και πάλι με πολύ καλύτερο passing game και επιθετικό ρυθμό έκαναν ένα ακόμα run και ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, οι BULLS δεν ευνοήθηκαν από το γρήγορο ρυθμό και η περίοδος έκλεισε με σκορ 11 – 21.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες των BULLS να βελτιώνονται αισθητά και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έδειξαν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος και κέρδισαν το επιμέρους σκορ της 2ης περιόδου αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν σε κανένα σημείο κάτω από 2 κατοχές και τους παίκτες της THALPIS να κυριαρχούν και πάλι στο 2ο ημίχρονο και ανεβάζοντας εκ νέου και διατηρώντας ένα προβάδισμα 10+ πόντων έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Φασόλης, Αναγνώστου