01/03/2024 22:00 Commercial League D 23/24 13 40'

Ravago0812112455
Sunlight0806141644

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα της RAVAGO κερδίζοντας με 55-44 την ομάδα της SUNLIGHT. Η RAVAGO με ρεκόρ 1-10 δεν έχει ελπίδες για καλό πλασάρισμα στη βαθμολογία, έδειξε όμως το νόημα του πρωταθλήματος της Commercial League, σημασία έχει ο αγώνας και το παιχνίδι και όχι τόσο οι τίτλοι και οι νίκες! Η SUNLIGHT υπέστη οδυνηρή βαθμολογικά ήττα και με ρεκόρ 4-7 βλέπει την είσοδο στην τετράδα να απομακρύνεται.

Ντέρμπυ ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Οι άμυνες και η αστοχία είχαν τον πρώτο λόγο, με το τέμπο του αγώνα να είναι αργό για το 8-8 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η RAVAGO έδειξε καλύτερη εικόνα από την αντίπαλο της, είχε καλύτερες συνεργασίες στην επίθεση και χωρίς να εντυπωσιάσει πήγε στο ημίχρονο στο +6 (20-14).

Η SUNLIGHT έβγαλε αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο, δείχνοντας να βρίσκει επιτέλους επιθετικό ρυθμό καταφέρνοντας έτσι να ρίξει τη διαφορά στο -3 (31-28).

Όμως η RAVAGO ήταν αποφασισμένη να πετύχει την πρώτη της νίκη και το πέτυχε κάνοντας ένα εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο όπου πέτυχε 24 πόντους με πολύ όμορφο επιθετικό μπάσκετ, κατακτώντας και πανηγυρίζοντας μια δικαιότατη νίκη.

Ο Μπαντουβάκης MVP των νικητών με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ. Τσιτουρίδης και Αθανασίου άξιοι συμπαραστάτες. Ο Ελευθερίου κορυφαίος του γηπέδου, έστω και αν ήταν από την πλευρά των ηττημένων, με 25 πόντους και 23 ριμπάουντ.