54 - 32

19/04/2024 20:30 Commercial Cup 23/24 1 40'

Real Consulting SA713151954
Neptune Group1078732

Μία σχετικά εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της REAL CONSULTING (Commercial League B) απέναντι στην ομάδα της NEPTUNE  (Shipping League C) με 54-32, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup D, όπου θα συναντήσει το νικητή του ζευγαριού WILHELMSEN vsTHEOR.

Η NEPTUNE ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα καταφέρνοντας να προηγηθεί νωρίς με 0-6, με τη REAL CONSULTING όμως να αντιδρά άμεσα και με ένα δικό της σερί να κάνει το 7-6. Οι βολές του Γαζη έφεραν τους φιλοξενούμενος μπροστά στο σκορ με 7-10.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ξεκίνησε η κυριαρχία της REAL CONSULTING στο παρκέ. Με τον Χριστοφοράτο πρωταγωνιστή στην επίθεση και καλή και πιεστική άμυνα οι γηπεδούχοι γρήγορα πήραν το προβάδισμα (14-12) και το κράτησαν ως το τέλος του αγώνα. Η NEPTUNE έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (20-17), όμως είχε πρόβλημα στην επίθεση της με κακή κυκλοφορία και άστοχα σουτ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η REAL CONSULTING συνέχισε να δείχνει καλύτερο πρόσωπο με τη NEPTUNE να καταφέρνει να κρατάει επαφή στο σκορ μέχρι το 30-25, όταν η REAL CONSULTING  με ένα σερί 5-0 έφερε τη διαφορά στο +10 (35-25) στη λήξη του δεκαλέπτου. Η διαφορά αυτή της έδωσε αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια του αγώνα, ενώ και η NEPTUNE έδειξε σημάδια κούρασης με πολλά λάθη. Έτσι η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει με τη REAL CONSULTING  να κατακτά τη νίκη με μεγάλη διαφορά.

Χριστοφοράτος, Χλωράκος, Μπούζιος και Κλεφτάκης οι καλύτεροι των νικητών. Κόκοτας και Γαζής οι καλύτεροι της NETPUNE.

Μπόμπορης Χρήστος (Αρχηγός REAL CONULTING)