09/01/2018 22:00 Super League A 17/18 40'

Rougixtres1120221265
Museum BC2117161771

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον αγώνα μεταξύ των ROUGIXTRES και της MUSEUM B.C., οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 71.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, με γρήγορες επιθέσεις και από τις δύο πλευρές αλλά τα ποσοστά ήταν χαμηλά, τους παίκτες να έχουν αρκετά αβίαστα λάθη αλλά να λύνονται μετά από τα πρώτα 3 λεπτά και οι φιλοξενούμενοι με 2 σερί assist πήραν προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ να είναι 7 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους φιλοξενούμενπους όμως να έχουν πιο καθαρές τελικές επιλογές και να κυριαρχούν στο ζωγραφιστό διατηρώντας το προβάδισμα και με τρίποντο του Αγραφιώτη Ν. πήραν διαφορά 3 κατοχών με το σκορ να είναι 11 – 21 στο τέλος περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο ο ρυθμός παρέμεινε ο ίδιος με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και επιθέσεις στο transition, αλλά με τα ποσοστά να είναι πολύ χαμηλά και από τις δύο ομάδες, τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο αλλά μετά τα πρώτα 3 λεπτά οι γηπεδούχοι με διαδοχικά κλεψίματα και καλάθια των Ζαλμά Σ. και Λασκαρίδη Ο. ξεκόλλησαν επιθετικά και μείωσαν σε 2 κατοχές, με τους αντιπάλους τους να έχουν χάσει την συγκέντρωσή τους και το σκορ να είναι 17 – 23 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο παρόλα αυτά η MUSEUM ξαναβρήκε τα πατήματα της αλλά και οι ROUGIXTRES συνέχισαν να βελτιώνονται επιθετικά και να έχουν πολλά κλεψίματα και με 2 τρίποντα του Τζαβάρα Κ. έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο στο τέλος του ημιχρόνου ήταν 31 – 38.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι σε φρενήρη ρυθμό αλλά οι φιλοξενούμενοι με 3 πόντους του Κλουβάτου Μ. ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους, με τους αντιπάλους τους να μένουν χωρίς καλάθι για δυόμιση λεπτά αλλά στην πορεία αντέδρασαν και με πρωταγωνιστη του Ζαλμά Σ. και διαδοχικές assist από τον ίδιο μείωσαν εκ νέου σε 2 κατοχές με τις δύο ομάδες να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ και το σκορ ήταν 40 – 46 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να παίζουν καλό και ελεύθερο μπάσκετ με τους γηπεδούχους να βασίζονται σχεδόν αποκλειστικά σε αιφνιδιασμούς, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο ζωγραφιστό ενώ είχαν και καλύτερα ποσοστά απέναντι σε οργανωμένη άμυνα με αποτέλεσμα να διατηρήσουν διαφορά 2 κατοχών μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου οι ROUGIXTRES με 3 σερί κλεψίματα του Ζαλμά Σ., 1 assist και 2 καλάθια από τον ίδιο έκαναν run 6 – 0 και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 53 – 54.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο το παιχνίδι σε σαφώς πιο αργό ρυθμό με περισσότερες οργανωμένες επιθέσεις, τους παίκτες και τις δύο πλευρές να παίζουν καλό μπάσκετ και να έχουν καλή παραγωγή από assist καθώς και ποσοστά μένοντας παράλληλα κοντά στο σκορ αλλά και οι άμυνες μετά τα πρώτα 3 λεπτά άρχισαν να δυναμώνουν και να έχουν τον πρώτο λόγο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και το σκορ ήταν 60 – 60 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο του αγώνα το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους ROUGIXTRES όμως με καλάθι του Καραδεμήτρου Δ. και Ζαλμά Σ. να παίρνουν προβάδισμα 4 πόντων αλλά οι παίκτες της MUSEUM αντέδρασαν άμεσα και με γκολ φάουλ του του Βρεττού Μ. και τρίποντο του Νάννου Β. (και ένα συνολικό run 10 – 0) διαμόρφωσαν το σκορ σε 70 – 64 με ενάμιση λεπτό για λήξη. Στο τελευταίο ενάμισι λεπτό οι παίκτες των ROUGIXTRES κόλλησαν κυριολεκτικά επιθετικά μένοντας χωρίς καλάθι (για συνολικά 3+ λεπτά) με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να διατηρήσουν προβάδισμα 2 κατοχών και να πάρουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ζαλμάς Σ. με 15 και Λασκαρίδης Ο. με 23 ένα από τους φιλοξενούμενους οι Βρελλής Β. με 14 (1) και Κλουβάτος Μ. με 14 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητητές: Δελδήμος, Τσώλη