52 - 67

04/04/2024 22:00 Super League 23/24 17 40'

SAB131391752
Grant Thornton1714191767

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι  η ομάδα της GRANT THORNTON  πέτυχε μία σημαντική νίκη με 52-67 επί της ομάδας του ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ALPHA BANK  και με ρεκόρ 8-3 συνεχίζει να κυνηγάει με αξιώσει την είσοδο της στην τετράδα της Super League αλλά και την κορυφή. Η ομάδα της SAB με ρεκόρ 2-9 θα έχει δύσκολο έργο στα play off.

Με άμυνες man to man έπαιξαν σε όλο τον αγώνα οι ομάδες. Στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες και νευρικές με την GRANT THORNTON όμως να εκμεταλλεύεται τη δύναμη της μέσα στο καλάθι για να πάρει ένα μικρό προβάδισμα με 13-17. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε πολύ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την άμυνα της SAB να κλείνει καλύτερα τη ρακέτα και τη GRANT THORNTON  να βρίσκει και κάποιες λύσεις από την περιφέρεια. Η SAB συνέχισε να έχει καλή κυκλοφορία όμως συνέχισε να είναι και άστοχη για το 26-31 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκρινε οριστικά το νικητή. Η GRANT THORNTON  κατάφερε να βγάλει όλε στις αρετές της στο παρκέ, πίεσε την αντίπαλο της, η οποία είχε μόλις 6 παίκτες διαθέσιμους, χτίζοντας έτσι μια διαφορά ασφαλείας (32-42 και 35-50).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τη SAB πάντως να προσπαθεί, να ανεβάσει την επιθετική της απόδοση αλλά η GRANT THORNTON με την εμπειρία και την ποιότητα της πήρε εύκολα τη νίκη.

Βασιλειάδης, Φούρλαρης και Δρακωνάκης τριάδα φωτιά για τους νικητές, ο Κοκορόσκος με 28 πόντους πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης.