38 - 56

22/12/2022 20:30 Shipping League B 22/23 8 40'

Sea Pioneer511121038
Costamare1214121856

Στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής μεταξύ της Sea Pioneer και της Costamare, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38-56.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων, επέλεξαν άμυνα man to man ώστε να ανταποκριθούν στον ρυθμό του αγώνα. Παρά την αστοχία που διέκρινε και τις 2 πλευρές, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί οι οποίοι κατάφεραν να ξεκινήσουν κάπως καλύτερα και να προηγούνται με 3-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια όμως διατήρησαν την ίδια αποδοτικότητα  σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους, και βρέθηκαν να έχουν ένα προβάδισμα 7 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου 5-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Sea Pioneer, αναδιοργανώθηκαν και κατάφεραν με συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση και κατέβασαν τη διαφορά στους 2 πόντους στα μισά της περιόδου (12-14). Στο υπόλοιπο, τα πολλά λάθη στον αγώνα καθώς και ο εκνευρισμός που επικράτησε, οδήγησε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (16-26).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν δίχως συγκέντρωση, κάτι που επέτρεψε στους γηπεδούχους να ελαττώσουν τη διαφορά και να δεχτούν μόλις ένα καλάθι με τη συμπλήρωση του 25ου λεπτού που τους έφερε στο 24-26. Στην πορεία όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα ξέσπασμα 8 σερί πόντων στα τελευταία 3 λεπτά αποκατέστησαν τη διψήφια διαφορά στο σκορ που τους έδωσε μεγάλο προβάδισμα για τη συνέχεια (28-39).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και οι 2 πλευρές βασίστηκαν στην επίθεσή τους ως μέσο διεκδίκησης της νίκης, κάτι που βόλεψε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι με αυτό τον τρόπο κρατούσαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα με το σκορ να είναι 36-49 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, το μόνο το οποίο συνέβη, ήταν η επίτευξη της αύξησης της διαφοράς υπερ των φιλοξενούμενων.

Σημείωση: Η Διοργανωση εύχεται στους αθλητές της Sea Pioneer Λεοναρδόπουλο και Σονίδη περαστικά και ταχεία ανάρρωση.