50 - 29

26/01/2024 20:30 Shipping League C 23/24 9 40'

Sea Pioneer1411101550
Neptune Group7931029

Την τέταρτη της νίκη πέτυχε η ομάδα της SEA PIONEER, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα της Shipping League C. Θύμα της αυτή τη φορά η ομάδα της NEPTUNE με το τελικό 50-29 να φανερώνει πως δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική σε όλο το παιχνίδι.

Με άμυνες ζώνης επέλεξαν και οι δύο ομάδες να ξεκινήσουν τον αγώνα, προσπαθώντας να κλείσουν τους διαδρόμους προς το καλάθι τους. Η ομάδα της SEA PIONEER ήταν πιο αποτελεσματική σε αυτό και ταυτόχρονα πιο εύστοχη στην επίθεση με αποτέλεσμα να πάρει κεφάλι στο σκορ από την αρχή (14-7).

Η εικόνα δεν άλλαξε πολύ και στην δεύτερη περίοδο, με την SEA PIONEER να ελέγχει το ρυθμό, να έχει τον Φλίντρα αιχμή του δόρατος στην επίθεση και τον Κόκοτα για την NEPTUNE να πετυχαίνει 2 τρίποντα που δεν επέτρεψαν την διαφορά να φτάσει σε διψήφια επίπεδα (25-16).

Στην επανάληψη ο αγώνας κρίθηκε από την αρχή. Η SEA PIONEER κατέβασε το ρυθμό του αγώνα πηγαίνοντας σε οργανωμένες επιθέσεις, η NEPTUNE συνέχισε να είναι άστοχη και το επιμέρους 10-3 ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια ύψη (35-19).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του NEPTUNE  να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της SEA PIONEER να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα και να αυξάνουν συνεχώς τη διαφορά.

Κορυφαίος του αγώνα ο Φλίντρας με 21 πόντους, 11 κλεψίματα και 9 ριμπάουντ! Εκπληκτικός σε άμυνα και επίθεση! Γκουλιούμης και Στιβακτάκης ακολούθησαν σε απόδοση. Ο Κόκοτας καλύτερος για την NEPTUNE.

Προβατάς Δημήτριος (Παίκτης Sea Pioneer)