09/11/2022 21:30 Shipping League B 22/23 2 40'

Costamare1076528
Marine Support7851434

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον Αγώνα της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της Costamare και της Marine Support οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 28-34.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν σχηματισμό ζώνης ώστε να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι παίκτες εφάρμοσαν πετυχημένα την λαμυνα τους , κρατώντας την παραγωγικότητα σε χαμηλά επίπεδα  και το σκορ ήταν  6-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι ομάδες συνέχισαν να δυσκολεύονται στο σκοράρισμα. Από τη 1 οι γηπεδούχοι, είχαν άστοχα σουτ 3 πόντων ενώ οι αντίπαλοι τους έκαναν λάθη βιασύνης με την περίοδο να κλείνει με σκορ 10-7.

Στο 2ο  δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή όπου με άμυνα man to man κράτησαν το παθητικό τους στο 0  και το σκορ ήταν  10-11 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι απάντησαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ με σκληρή άμυνα  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 17-15.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, οι ομάδες συνέχισαν να έχουν το ίδιο στυλ στο παιχνίδι τους και συνεπώς δεν μπόρεσαν να κάνουν κάποιο επιθετικό ξέσπασμα μένοντας στο σύνολο 8 πόντων σε αυτό το κομμάτι και το σκορ ήταν  21-19 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι λόγω της πίεσης τους υπέκυπταν σε φάουλ που τους βοήθησαν να κρατήσουν τα ηνία με την περίοδο να κλείνει με σκορ 23-20.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι με σκριν προσπαθούσαν να βρουν το ελεύθερο σουτ χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς σκορ για 3 λεπτά. Δεν κατάφεραν όμως να έχουν σημαντική αποτελεσματικότητα  και το σκορ ήταν 26-22  με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι με 2 μαζεμένα τρίποντα πέρασαν μπροστά, για να ακολουθήσει ένας αιφνιδιασμός που τους έφερε στο +4. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι, κράτησαν το προβάδισμα τους και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 28-34.