63 - 74

29/03/2024 22:00 Shipping League B 23/24 16 40'

Spring Marine1720151163
Danaos2120151174

Σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπυ η ομάδα της DANAOS πέτυχε μία τεράστια νίκη με 63-74 επί της ομάδας της SPRING MARINE καλύπτοντας και την διαφορά του ενός πόντου από την ήττα της στον πρώτο γύρο. Έτσι βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-5 και έριξε το ρεκόρ των αντιπάλων της στο 7-5, ενώ και σε περίπτωση ισοβαθμίας θα υπερέχει. Η πρώτη θέση στην Shipping League B μπορεί να είναι καπαρωμένη από την αήττητη ENESEL, όμως για τις υπόλοιπες θέσεις της τετράδας όλα είναι ανοικτά με τη DANOS να έχει πολλές ελπίδες μετά τη νίκη της αυτή.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικά εντυπωσιακό ανάμεσα σε δύο πολύ ποιοτικές ομάδες. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 37-37 με τις δύο ομάδες να επικρατούν από ένα δεκάλεπτο η κάθε μία. Στο πρώτο η DANAOS μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα αιφνιδιάζοντας την αντίπαλο της, δείχνοντας πολύ καλά προετοιμασμένη από την σπουδαία κόουτς Μάλαμα (7-16 στο πεντάλεπτο) με την SPRING MARINE όμως να βελτιώνεται, να βρίσκει λύσεις και να μειώνει σε 17-21. Το καλό της αυτό πρόσωπο το διατήρησε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις όμορφες φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη και για τις δύο ομάδες. Το 20-16 έφερε το ματς στα ίσα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πλέον καθοριστικό. Η ομάδα της DANAOS έκανε ένα σχεδόν τέλειο επιθετικό δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 25 πόντους με 5 τρίποντα χάρη στην πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και τον οίστρο του Γλυκόπουλου. Η SPRING MARINE δεν ήταν κακή στην επίθεση της, όμως στην άμυνα της είχε πολλά προβλήματα που την έφεραν στο -10 (52-62).

Η SPRING MARINE είχε τη διάθεση να παλέψει για την ανατροπή, όμως η DANAOS όντας αποφασισμένη να πάρει τη μεγάλη νίκη δεν της το επέτρεψε. Η διαφορά έφτασε στο +13 (54-67) με τη DANAOS να κατακτά τη νίκη χωρίς να απειληθεί στο τέλος.

Η δυάδα των Παπαγεωργίου και Γλυκόπουλου ήταν εντυπωσιακή, μαζί πέτυχαν τους 50 από τους 74 πόντους της ομάδας τους, με τον Σκιάνη να ακολουθεί σε απόδοση. Ο Ζάβρας πραγματική καλαθομηχανή για την SPIRNG MARINE με 34 πόντους.