54 - 55

12/01/2024 22:00 Shipping League B 23/24 7 40'

Danaos1511181054
Spring Marine1211131955

Μια πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε το βράδυ της Παρασκευής η ομάδα της SPRING MARINE σπάζοντας το αήττητο της ομάδας της DANAOS με 54-55. Έτσι βελτίωσε το ρεκόρ της στο 3-2, ενώ η DANAOS πλέον έχει 4-1, πέφτοντας από την κορυφή.

Καλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα της SPRING MARINE και με τον Ζάβρα να δείχνει ασταμάτητος πήρε ένα μικρό κεφάλι στο σκορ. Η ομάδα της Μάλαμα όμως με δύο μεγάλα τρίποντα των Γκιουζελάκη και Κουβάτσο, το πρώτο στη λήξη της επίθεσης και το δεύτερο στη λήξη του δεκαλέπτου, κατάφερε να προσπεράσει με 15-12.

Ο Ζάβρας συνέχισε το κρεσέντο του στην επίθεση όμως η DANAOS δεν άφηνε το μικρό προβάδισμα που είχε, κυρίως χάρη στους πόντους της από τη γραμμή των βολών. Το φτωχό για ημίχρονο 26-23 έδινε μια μικρή πρωτοπορία στους γηπεδούχους.

Πολύ δυνατά μπήκε η DANAOS στην επανάληψη. Με τρίποντα των Κουβάτσο (2) και Κολτσίδη και ευστοχία από τις βολές η DANAOS πήρε διαφορές μεγαλύτερες από 2 κατοχές με το 44-36 να της δίνει ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Στην τέταρτη περίοδο όμως είχαμε την ολική ανατροπή. Με τον Ζάβρα να βρίσκει συμπαραστάτη τον Γιαννούλη ο ομάδα της SPRING MARINE έφερε τον αγώνα τούμπα προσπερνώντας με 51-55, με την ομάδα της DANAOS να μην προλαβαίνει να πάρει τη νίκη στο 1 λεπτό που απέμενε.

MVP του αγώνα ο τρομερός Ζάβρας με 34 από τους 55 πόντους της ομάδας του, δίνοντας ρεσιτάλ στην επίθεση. Βοήθησαν και οι Μπασδαγιάννης και Γιαννούλης. Μοίρας και Κουβάτσος οι καλύτεροι για τη DANAOS.