25/11/2022 19:00 Shipping League B 22/23 4 40'

Spring Marine141612749
Technomar108101442

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 4ης αγωνιστικής μεταξύ της Spring Marine και της Technomar, οι παίκτες της πρώτης κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 49-42

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν να αμυνθούν με ζώνη με σκοπό να ανταποκριθουν στις οργανωμένες επιθέσεις. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυνατά ήταν οι φιλοξενούμενη που στα 5 πρώτα λεπτά ήταν μπροστά στο σκορ με 4-6. Στη συνέχεια τα επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων που τους έδιναν δεύτερες ευκαιρίες σε συνδυασμό με την αστοχία της φιλοξενούμενης ομάδας οδήγησε την Spring Marine να προηγείται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 14-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη ομάδα εμφανίστηκε αποδιοργανωμένη επιθετικά καθώς έμεινε για 4 λεπτά χωρίς σκορ και έχασε την επαφή από την αντίπαλη ομάδα ευρισκόμενη πίσω στο σκορ με 25-12 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας έκαναν πιο σκληρή την άμυνά τους αναγκάζοντας τα σουτ που δέχονταν  να είναι υπό πίεση ωστόσο δεν κατάφεραν να έχουν ένα σημαντικό αποτέλεσμα στη μείωση της διαφοράς με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 30-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κλειστές άμυνες κατάφεραν και επικράτησαν ενάντια των οργανωμένων επιθέσεων κρατώντας το στάτους του αγώνα αναλλοίωτο. Στην πορεία οι ομάδες στράφηκαν στις επιθέσεις τους όπου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σπάνε την αντίπαλη άμυνα κρατώντας τους σε θέση οδηγού παρά τους αιφνιδιασμούς που δέχονταν. Και έτσι βρέθηκαν 10 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα να είναι μπροστά με +14 (42-28).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι άμυνες ήταν πολύ σκληρές και δημιουργούσαν μεγάλες δυσκολίες στις ομάδες στην εκδήλωση του σουτ τους. Αυτό καθρεφτίστηκε και στο επιμέρους σκορ που ήταν 4-4 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά όμως οι παίκτες της Technomar εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους όπου με πίεση  σε όλο το γήπεδο ανάγκασαν τους αντιπάλους τους να κάνουν πολλά λάθη. Το χρονόμετρο όμως ήταν αντίπαλός τους και η προσπάθειά τους δεν κατάφερε να τους οδηγήσει στην ανατροπή παίρνοντας το κίτρινο φύλλο αγώνα με σκορ 49 42.