46 - 61

10/05/2024 20:30 Commercial League D 23/24 11 40'

Stanley151061546
Φυσικό Αέριο1317181361

Μια σχετικά εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ με 46-61  επί της ομάδας της THE STANLEY HOTEL  και με ρεκόρ 10-3 καλπάζει προς την τετράδα της Commercial League D, έχοντας πολλές ελπίδες και για την κορυφή της. Η ομάδα του της THE STANLEY HOTEL με ρεκόρ 3-9 θα έχει δύσκολο έργο στα play off με την τετράδα να έχει χαθεί εδώ και καιρό.

Πιο δυνατά ξεκίνησε η ομάδα της THE STANLEY HOTEL  την αναμέτρηση καταφέρνοντας με την δυναμική της άμυνα να πάρει κεφάλι στο σκορ (6-2), με το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ να δυσκολεύεται μετά την αποχή του Πάσχα να βρει ρυθμό. Τα τρίποντα των Μπαλτιμα και Φωτεινάκη τους έδωσαν επιθετική ώθηση, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +2 (15-13).

Το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ανέβασε ρυθμό από το δεύτερο δεκάλεπτο. Με πίεση στην άμυνα και γρήγορους αιφνιδιασμούς, αλλά και αρκετή ευστοχία από την περιφέρεια (3 τρίποντα) το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ πήρε το προβάδισμα (16-24) και δεν το έχασε ξανά. Η THE STANLEY HOTEL κατάφερε με τρίποντο του Σιμωνετάτου να παραμείνει κοντά στο σκορ στο ημίχρονο (25-30), όμως το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ είχε βρει πλέον επιθετικό ρυθμό και πάταγε καλά στο παρκέ. Έτσι συνέχισε να κυριαρχεί και στο τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να αρχίσει να παίρνει μεγάλες διαστάσεις (27-41 και 31-48).

Η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της στο +20 (35-55) παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών της THE STANLEY HOTEL, οι οποίοι δεν σταμάτησαν να προσπαθούν μέχρι τέλους, καταφέρνοντας να μαζέψουν τη διαφορά με καλάθια του Βαζούκη.

Εντυπωσιακός ο Μπαλτίμας με double double σε πόντους και ριμπάουντ (21-13). Κοσσυβάκης, Κώτσιας και Φωτεινάκης ακολούθησαν σε απόδοση. Βαζούκης και Σιμωνετάτος οι καλύτεροι της THE STANLEY HOTEL.

Φιλιππόπουλος Κωνσταντίνος (Προπονητής THE STANLEY HOTEL)

Μπαλτιμάς Διονύσιος (Παίκτης ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ)