15/04/2024 22:00 Commercial Cup 23/24 2 40'

Starbulk1008131243
Easy Education1212111247

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Μία πολύ δύσκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της EASY EDUCATION (Commercial League A) απέναντι στην ομάδα της STARBULK (Shipping League B) με 43-47, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup B, όπου θα συναντήσει την ομάδα της NOVIBET. Το παιχνίδι μπορεί να μην διεκδικεί δάφνες ποιότητας, όμως είχε πάθος, ένταση και μεγάλη επιθυμία και από τους δύο για την πρόκριση.

Νευρικά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες τον αγώνα, με αργό τέμπο και αρκετή αστοχία για το 4-3 των πρώτων πέντε λεπτών. Οι άμυνες man to man ήταν πολύ δυναμικές με το δεκάλεπτο να λήγει 10-12 για τους τυπικά φιλοξενούμενους.

Ίδιο μοτίβο και στον δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνέχεια κοντά στο σκορ (13-13 και 18-18) με την EASY EDUCATION να τρέχει ένα σερί 0-6 με τον Τζαμτζή πρωταγωνιστή για το 18-24 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες βρήκανε σκορ από την περιφέρεια (από 2 τρίποντα εκάστη) με τη διαφορά να φτάνει τους 8 πόντους (24-32) αλλά την STARBULK να καταφέρνει να μειώσει σε 31-35 βάζοντας φωτιά στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η άμυνα ζώνης της STARBULK δυσκόλεψε την EASY EDUCATION με τη διαφορά να είναι στον πόντο (38-39). Μία βολή του Καραντζή έφερε το +3 (41-44) με τα καλάθια των Ζήλια και Τζαμτζή να κρατάνε τη διαφορά (43-46). Ο Καραντζής με ½ βολές με έξι δεύτερα να απομένουν έδωσε τη διαφορά ασφαλείας που χρειαζόταν η ομάδα του για τη νίκη και την πρόκριση!

Τζαμτζής, Καραθάνος και Γκατζηρούλης τριάδα φωτιά για την EASY EDUCATION, Μωραΐτης και Χριστοδούλου οι καλύτεροι της STARBULK.