11/01/2024 20:00 Shipping League B 23/24 7 40'

Starbulk912181958
Enesel1213211359

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 2 (Ξιφασκίας)

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ της Starbulk και της Enesel, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58-59

Στο 1ο Δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι είχε γρήγορο τέμπο αλλά και οι δύο ομάδες χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές ενώ είχαν και χαμηλά ποσοστά και λάθη, με το σκορ να είναι 4 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, οι παίκτες γύρισαν σε σετ επιθέσεις τα ποσοστά βελτιώθηκαν και η περίοδος έκλεισε με σκορ 9-12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν εκ νεου για αιφνιδιασμούς όμως οι αντίπαλοι τους είχαν καλες επιστροφές, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και το σκορ ήταν 15-16 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες λύθηκαν επιθετικά, τα ποσοστά ανέβηκαν ελαφρώς, η Starbulk ισοφάρισε αλλά τελικά το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 21-25.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων (οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ανταγωνιστικό μπάσκετ), με τους παίκτες να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά το παιχνίδι να δείχνει πως γέρνει υπέρ της Enesel με το σκορ να διαμορφώνεται σε 26-38 στα μισά και 39-48 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πουλημένος Δ. από την Starbulk και οι Μαρκόπουλος Γ και Λάιος Β. από την Enesel ξεχώρισαν από τις ομάδες τους επιθετικά αλλά οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και με ομαδικό μπάσκετ αργά αλλά σταθερά ροκάνισαν την διαφορά σε 47-52 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι παίκτες της Enesel διατήρησαν καθαρό μυαλό καθώς και το μικρό αυτό προβάδισμα έως το τέλος με αποτέλεσμα να πάρουν την Νίκη στις λεπτομέρειες και να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα.