25/01/2024 20:00 Shipping League B 23/24 9 40'

Starbulk8914940
Technomar131115845

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 2 (Ξιφασκίας)

Τρίτη σερί νίκη για την ομάδα της TECHNOMAR με θύμα της αυτή τη φορά την δυνατή ομάδα της STARBULK. Αντίθετα τέταρτη σερί ήττα για την ομάδα της STARBULK και αυτή στις λεπτομέρειες. Η STARBULK έχει ρεκόρ 1-4, αλλά καμία ήττα της δεν είναι πάνω από 6 πόντους διαφορά, χτυπάει όλα τα παιχνίδια με καλούς αντιπάλους αλλά στο τέλος δεν καταφέρνει να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Έτσι και τώρα η TECHNOMAR πήρε τη νίκη με το τελικό 40-45 να αποδεικνύει πως όλα κρίθηκαν στο τέλος.

Πολύ δυνατά μπήκαν στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, με πίεση στην μπάλα και καλές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν με 2-9 στο πεντάλεπτο. Η  STARBULK έβγαλε μια μικρή αντίδραση και με τρίποντο του Χριστοδούλου έφερε τον αγώνα στο -5 (8-13).

Η TECHNOMAR έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και στη συνέχεια και είχε ένα μικρό προβάδισμα, με την STARBULK να μην της επιτρέπει να ξεφύγει (17-18). Με ένα σερί όμως 0-6 το ημίχρονο έκλεισε στο +7 (17-24).

Η STARBULK ξεκίνησε δυνατά και με καλάθι του Σέμπογλου και τρίποντο του Χριστοδούλου μείωσε στο καλάθι. Μάλιστα με την καλή της άμυνα κράτησε  χαμηλά τους αντιπάλους της για να φέρει τον αγώνα στην ισοπαλία (29-29). Ο Μαμαλάκης όμως με 6 σερί πόντους του επανέφερε την ομάδα του στη θέση του οδηγού με 31-37.

Η τελευταία περίοδος ήταν και η καθοριστική με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και τα καλάθια να μπαίνουν με δυσκολία. Η εμπειρία και η ψυχραιμία από τις βολές των παικτών της TECHNOMAR ήταν τα καθοριστικά στοιχεία που οδήγησαν στην σπουδαία νίκη.

Καλύτερος για τους νικητές ο Μαμαλάκης με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Σαρδής ακολούθησε σε απόδοση. Χριστοδούλου και Μωραίτης οι καλύτεροι για τους ηττημένους.