18/04/2019 20:10 Commercial League A 18/19 18 40'

Kaizen Gaming 21611132262
Chronotechnica Dinosaurs1715222377

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Συνεχίζει 1η στην βαθμολογία η ομάδα των Dinosaurs μετα την νίκη στο κλειστό του Ψυχικού απέναντι στην ομάδα της Stoiximan 2. Οι γηπεδούχοι αν και μπήκαν αρκετά συγκεντρωμένοι στον αγώνα, στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έπιασαν αρκετά καλή απόδοση και ήταν εκείνοι που έφυγαν με το ροζ φύλλο στο τέλος.

Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ συγκεντρωμένα στο παρκέ και χάρις την ευστοχία έξω από την γραμμή των 6,75 του Κόντου πήραν προβάδισμα με 8 – 4. Στην συνέχεια οι Dinosaurs ανέβασαν στροφές κυρίως στην επίθεση και μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα αφού έφεραν το ματς στα ίσα πέρασαν μπροστά. Για ακόμη έναν αγώνα ο Μουρμούρης ήταν εκείνος που με δικές του ατομικές ενέργειες άλλαξε το σκηνικό υπέρ της ομάδας του. Το σφύριγμα του τέλος του 1ου δεκαλέπτου μας χάρισε ένα πολύ ωραίο στιγμιότυπο αφού με τον ήχο της κόρνας ο Παντελής με ανάποδο lay up πέτυχε ένα πολύ όμορφο καλάθι και έτσι διαμόρφωσε το 16 – 17.
Στην 2η περίοδο κυρίαρχο ρόλο στο παιχνίδι και των 2 ομάδων είχε η άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν πιο συγκεντρωμένα και έτσι με την συμβολή του Μουρμούρη ξέφυγαν με 6 πόντους. Όσο περνούσε ο χρόνος το σκοράρισμα για την ομάδα της Stoiximan 2 γινόταν όλο και πιο δύσκολο με αποτέλεσμα να η διαφορά να ανοίγει. Βέβαια προς το τέλος του δεκαλέπτου τόσο η προσπάθεια του Παρασκευόπουλου όσο και του Τσιώρη συνέβαλαν στο να πέσει η διαφορά στους 5 πόντους και έτσι πήγαμε στο ημίχρονο με τους Dinosaurs να προηγούνται με 27 – 32.
Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν. Πολύ καλή προσωπική άμυνα και εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση και έτσι η διαφορά έγινε γρήγορα διψήφια. Ο Μποτόζης μαζί με τον Μπουντζούρη ανέβασαν παρά πολύ την απόδοση τους στην επίθεση και σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές ασίστ του Μουρμούρη το δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ να είναι 40 – 54. Οι παίχτες της Stoiximan δυσκολεύτηκαν παρά πολύ με την πιεστική άμυνα των αντιπάλων τους και οι μόνοι που βοήθησαν επιθετικά στο συγκεκριμένο διάστημα ήταν ο Παρασκευόπουλος με τον Χαρτζουλάκη.
Στην 4η περίοδο το σκηνικό ήταν παρόμοιο με πριν. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό άσχετα με το rotation του coach Παπαδόπουλου και έτσι η διαφορά παρέμενε σε ασφαλή επίπεδα. Από την άλλη οι γηπεδούχοι επιθετικά βελτιώθηκαν σημαντικά αλλά η άμυνα ζώνης τους δεν έδινε την δυνατότητα να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα των Dinosaurs να φεύγει νικήτρια με σκορ 62 – 77.

Για τους νικητές φανταστικός ήταν ο Μουρμούρης με 26 πόντους 6 ασίστ και 16 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα της Stoiximan 2 επίσης φανταστικός ήταν ο Κόντος με 24!

Διαιτητές : Αντωνιάδης, Μαρτινάκος.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Παπαδόπουλος Χρήστος (Προπονητής Dinosaurs) : “Την χρειαζόμασταν την νίκη μετά από καιρό. Συγχαρητήρια στους αντιπάλους μας. Να έχουμε όλοι μας μια καλή συνέχεια. Καλή συνέχεια σε όλους.”