31/01/2019 22:10 Commercial League A 18/19 11 40'

Kaizen Gaming 21016191257
Ogilvy1318221972

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Το 2/2 έκανε η ομάδα της OGILVY απέναντι στην ομάδα της STOIXIMAN πιάνοντας την μάλιστα  στην βαθμολογία με ρεκόρ και για τις δύο ομάδες το 5-6. Αν και μόλις 7 οι παίκτες της κόουτς Χαϊδά έπαιξαν πολύ όμορφο μπάσκετ, είχαν ενέργεια και πάθος και έφτασαν δίκαια σε μια σπουδαία νίκη. Η STOIXIMAN από τη μεριά της είχε κάποιες στιγμές όπου έδειξε καλά στοιχεία και κυριάρχησε, όμως κάποια κενά διαστήματα στην επίθεση της στοίχισαν.

Με τον Διακρούση να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα πετυχαίνοντας τους 9 πρώτους πόντους της ομάδας του η OGILVY ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση (2-4, 4-8), με την STOIXIMAN να επιχειρεί με σουτ τριών πόντων να διατηρηθεί κοντά στο σκορ. Ο Κοντός με2 όμορφες διεισδύσεις και ο Χριστόπουλος με 2 σερί τρίποντα την έφεραν μπροστά, με τον Κουσουλη να απαντά για το 10-13 του δεκαλέπτου.

Στο 2ο δεκάλεπτο είχαμε την άνοδο και άλλων παικτών πλην των 4 που αναφέραμε, με τους Ντουβάρα, Παρασκευόπουλο και Σιαμέντζα να βοηθούν στο σκοράρισμα των γηπεδούχων και τον Παζαρά να οργανώνει και να εκτελεί για τους φιλοξενούμενους. Το τρίποντο του Κουσουλη έφερε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της για το πρώτο ημίχρονο (21-29) με τον Κοντό να πετυχαίνει 5 σερί πόντους και τη διαφορά να μένει στους 5 πόντους (26-31).

Η STOIXIMAN φάνηκε να βρίσκει το ρυθμό της στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, παίζοντας πιο ορθολογικά και με λιγότερα σουτ από την περιφέρεια, ισοφαρίζοντας σε 38-38. Ο Κουσουλης  ήταν εκπληκτικός όμως στο τρίτο δεκάλεπτο όπου και πέτυχε 4 τρίποντα και συνολικά 14 πόντους δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα και με συμπαραστάτη τον σταθερά κυρίαρχο στη ρακέτα Διακρούση έφεραν στο +8 την OGIVLY (45-53).

Η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα στην αρχή της 4ης περιόδου (45-57) με τον Βρυωνάκη να βγαίνει μπροστά για την STOIXIMAN και με προσωπικές ενέργειες να μειώνει μέχρι και τους 5 πόντους (54-59). Οι Διακρούσης και Παζαρας όμως ανέβασαν στροφές και επανάφεραν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα για το λίγο χρόνο που απόμενε (54-67) με το τελικό 57-72 να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα..

Οι Διακρούσης,  Παζαρας και Κουσούλης συνέθεσαν μια τριάδα φωτιά για την OGIVLY, με τον Διακρούση να κερδίζει στο νήμα το βραβείο του MVP. Οι Χριστόπουλος, Βρυωνάκης και Κοντος οι καλύτεροι για τη STOIXIMAN.

Διαιτητές : Θεοδωρόπουλος, Δράκος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Μητσόγιαννης Γιώργος   (Προπονητής STOIXIMAN):

” Απόψε δεν παρουσιαστήκαμε έτοιμοι για ένα ματς απέναντι σε μια οργανωμένη ομάδα. Είχαμε και απουσίες της τελευταίας στιγμής αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να μας επηρεάσει τόσο στο αμυντικό κομμάτι στο οποίο δεν ανταποκριθήκαμε καθόλου καλά. Συγχαρητήρια στους αντιπάλους και την coach τους για μια δικαιότατη νίκη. Για την δύσκολη συνέχεια ελπίζουμε να παρουσιάσουμε ένα καλύτερο πρόσωπο ώστε να σπάσουμε το αρνητικό σερί που έχει χτιστεί. Ευχαριστώ.”

Παζαράς Αλέξιος  (Παίκτης OGILVY) :

” Προσπαθήσαμε και καταφέραμε να γυρίσουμε την μπάλα στην επίθεση. Παίξαμε ελεύθερα, χωρίς άγχος, ρίξαμε τα σουτάκια μας, παίξαμε την άμυνα μας και καταφέραμε και κερδίσαμε! “