54 - 37

06/11/2017 22:00 Elite League A 17/18 40'

Kaizen Gaming626101254
Motor Oil26111837

Το 2/2 έκανε η ομάδα της STOIXIMAN μετά τη νίκη της με 54-37 επί της ομάδας της MOTOR OIL στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της ELITE LEAGUE A. Οι παίκτες του Ξηνταβελώνη αν και δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι στην επίθεση, έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα, έβγαλαν καλές συνεργασίες, κέρδισαν τη μάχη της ρακέτας και πήραν μια αρκετά εύκολη νίκη. Η MOTOR OIL μετά την καλή εμφάνιση την πρώτη αγωνιστική έκανε ένα βήμα πίσω  καθώς δεν ήταν ανταγωνιστική στο χθεσινό της παιχνίδι, έχοντας όμως σαν δικαιολογία τις σημαντικές απουσίες των Μαργέτη, Σοφού και Δρακόπουλου.

Τραγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο και για τις 2 ομάδες. Η MOTOR OIL προηγήθηκε με καλάθι του Χαιρέτη και έμεινε άποντη σε όλη την υπόλοιπο περίοδο. Και η STOIXIMAN όμως ήταν εξίσου κακή στην επίθεση πετυχαίνοντας μόλις 6 πόντος με τους Παπάζογλου (4) και Λάσκαρη. Το φτωχό 6-2 φανερώνει το κακής ποιότητας μπάσκετ της 1ης περιόδου.

Η είσοδος των Πιαλόγλου  (κυρίως) και Τζανή άλλαξε την εικόνα των πρωταθλητών. Η STOIXIMAN απέκτησε ρυθμό στην επίθεση, άρχισε να απειλεί από την περιφέρεια (5 τρίποντα) και τρέχοντας ένα σερί 16-0 μετέτρεψε το ρευστό 16-8 σε 32-8 καθαρίζοντας στην ουσία το ματς από το πρώτο ημίχρονο!

Το σερί αυτό μάλιστα ανέβηκε στο 21-0, με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της στο +29 (40-11) στις αρχές του 2ου ημιχρόνου. Κάπου εκεί μίλησε ο εγωισμός των παικτών της MOTOR OIL, οι οποίοι δεν παράτησαν το ματς, πίεσαν στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκαν τις αλλαγές προσώπων της STOIXIMAN και μείωσαν κάπως τη διαφορά. Φυσικά η STOIXIMAN δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο, με το +15 (50-35) να είναι η μικρότερη απόσταση μεταξύ των ομάδων στην αναμέτρηση. Το τελικό 54-37 ήρθε φυσιολογικά.

MVP του αγώνα ο εκπληκτικός Πιαλόγλου με 24 πόντους, με 5/8 τρίποντα και 21 efficiency.  Ήταν ο παίκτης που άλλαξε το ρυθμό του αγώνα. Άξιος συμπαραστάτης του ο Παπάζογλου με 7 πόντους και 19 ριμπάουντ! Βοήθησαν και οι Χριστόπουλος, Τζανής, Δασκαλάκης και Λάσκαρης, με όλους τους παίκτες της STOIXIMAN να προσφέρουν στη νίκη της ομάδας τους. Επιθετικά κανείς από τη MOTOR OIL δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα. Οι Τσόγκας (15 ριμπάουντ) και Καρύτσας (12 πόντους αλλά άστοχος) προσπάθησαν παραπάνω, ο Λογοθέτης ήταν η έκπληξη για το χρόνο που αγωνίστηκε.

Διαιτητές : Λαζαρίδης, Βελέντζας.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Παυλιάς Δημήτρης  (Παίκτης STOIXIMAN):

” Ήταν η 2η αγωνιστική. Καλά παίξαμε, έγινε rotation από τον προπονητή, παίξανε όλοι. Εντάξει μπορεί να υπήρχανε κάποιες ίντριγκες μεταξύ μας γιατί έπαιξα εγώ, γιατί έπαιξε ο άλλος, θα τα βρούμε την άλλη βδομάδα έχουμε και ντέρμπυ με την COSMOTE. Προχωράμε! “

Κοκωνάς Λευτέρης  (Παίκτης MOTOR OIL) :

” Δεν παίξαμε καλά. Στην αρχή παίζαμε καλά στην άμυνα. Στη συνέχεια φάγαμε πολλά εύκολα καλάθια. Δεν μπορέσαμε να απαντήσουμε. Στο 2ο ημίχρονο δείξαμε πως θα μπορούσαμε και να είχαμε πάρει το παιχνίδι αν ήμασταν από την αρχή πιο σοβαροί.