14/02/2017 20:00 League B2 16/17 40'

Kaizen Gaming1411102055
OTE Cosmote152215961

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της STOIXIMAN και του ΟΤΕ COSMOTE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55 – 61.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή οι παίκτες του ΟΤΕ πίεσαν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ και με πρωταγωνιστή τον Παπαδόπουλο Π. πήραν προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 2 λεπτά. Στην πορεία η ομάδα της Stoiximan άρχισε να προσαρμόζεται απέναντι στην ζώνη και με καλό spacing και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας βρήκε τους ελεύθερους παίκτες, με τις δύο ομάδες να παίζουν καλό μπάσκετ και το σκορ να είναι 8–11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να δείχνουν υπομονή επιθετικά και παράλληλα να παίζουν καθαρές άμυνες, την Stoiximan να ευνοείται από τον αργό ρυθμό και να περνάει μπροστά αλλά η περίοδος να κλείνει τελικά με σκορ 14 – 15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες από την αρχή ήταν πιο δυνατές, ενώ παράλληλα οι δύο ομάδες βασίστηκαν επιθετικά κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, χωρίς καλή παραγωγή από assist, με τον ρυθμό του αγώνα ανεβαίνει, οι επιθέσεις να γίνονται όλο και πιο γρήγορες και το σκορ να είναι 19 – 21 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η ομάδα του ΟΤΕ άρχισε με πρωταγωνιστή τον Μπούζουλα Δ. να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό αμυντικά καθώς και στα ριμπάουντ, παίρνοντας προβάδισμα 3 κατοχών, με την Stoiximan να βασίζεται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων έχοντας όμως χαμηλά ποσοστά σε αντίθεση με τους αντιπάλους της οι οποίοι με 3 σερί τρίποντα (από τους Μάντα Α., Τσάμπουρη Χ. και Δημητράτο Γ.) ανέβασαν την διαφορά στους 10+ πόντους και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 25 – 37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι πάικτες του ΟΤΕ συνέχισαν να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο και με ένα run 7–0 (και τον Τσάμπουρη Χ. να έχει ζεσταθεί για τα καλά) ανέβασαν το προβάδισμα στους 15+ πόντους, με τους παίκτες της Stoiximan να αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη επιλέγοντας πολλά στατικά μακρινά σουτ και μην έχοντας καλή κίνηση μακριά από την μπάλα, με το σκορ να είναι 27 – 47 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της Stoiximan άρχισαν να δείχνουν μεγαλύτερη μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ και με 2 διαδοχικά τρίποντα από τους Λάσκαρη Ι. και Παυλιά Δ., μείωσαν αλλά και ο ΟΤΕ συνέχισε να έχει καθαρό μυαλό επιθετικά, βρήκε συστηματικά τους ελεύθερους παίκτες και η περίοδος τελικά έκλεισε με σκορ 35 – 52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο από την αρχή οι παίκτες της Stoiximan μπήκαν με φοβερή ενέργεια αμυντικά, πίεσαν την μπάλα και τις πρώτες πάσες και με 2 κλεψίματα και αιφνιδιασμούς του Πιαλόγλου Α. μείωσαν σε 12 πόντους στα πρώτα 2 λεπτά, με τον ΟΤΕ να έχει χάσει επιθετικά το καθαρό μυαλό και να βασίζεται κυρίως σε isos και το σκορ να είναι 46 – 56 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά η Stoiximan συνέχισε να βγάζει ενέργεια και να δείχνει μαχητικότητα, άσκησε foul press και μείωσε σε 7 πόντους με το σκορ να είναι 51 – 58 με 1:30” για λήξη. Στο τελευταίο ενάμισι λεπτό παρόλα αυτά οι παίκτες του ΟΤΕ παρότι παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και ένα προβάδισμα 2 κατοχών παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πιαλόγλου Α. με 13 και Λάσκαρης Ι. με 13 (4), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τσαμπούρης Χ. με 17 (3) και Παπαδόπουλος Π. είμαι 17 (2) πόντους αντίστοιχα.